середа, 28 червня 2006 09:54

Українці святкують День Конституції

 

Сьогоді Україна відзначає 10-річчя з дня ухвалення Конституції країни - першого Основного закону за роки незалежності з 1991 року.

Конституція була прийнята 28 червня 1996 року після напружених дебатів між прихильниками сильної виконавчої влади і народними депутатами, які відстоювали широкі повноваження Верховної Ради.

Протистояння між ними досягло апогею 26 червня, коли ще президентом України був Леонід Кучма, який підписав указ про проведення у вересні 1996 року референдуму, що повинен був затвердити Конституцію.

Компромісу вдалося досягти з 27 на 28 червня. Ця ніч увійшла до історії як "конституційна". Тоді в сесійній залі розглядали проект закону по статтях. Найбільші суперечки викликали положення про мову, державну символіку, питання статусу Криму, розподіл повноважень між парламентом і президентом.

Вранці 28 червня 315 народних депутатів проголосували за Конституцію в цілому.

Досягнутий баланс сил експерти охарактеризували як президентсько-парламентську республіку.

Незабаром Конституція стала об"єктом критики у зв"язку з нібито внутрішніми суперечностями і неузгодженостями, викликаними поспішністю її ухвалення. Тому необхідним було внести в неї зміни.

Перша спроба внести зміни до Конституції була зроблена в 2000 році. На всеукраїнському референдумі громадяни висловилися за створення 2-палатного парламенту, скорочення числа депутатів до 300 і ліквідації депутатської недоторканності, проте результати волевиявлення дотепер не імплементовані.

У 2002 році Кучма виступив з пропозицією політичної реформи, що перетворює Україну на парламентсько-президентську республіку. Проти цієї ініціативи виступила опозиція ("Наша Україна", БЮТ), яким до 2004 року вдавалося блокувати важливі голосування по ухваленню змін. Проте зміни до Конституції були прийняті Верховною Радою 8 грудня 2004 року і набули чинності 1 січня 2006 року.

Політреформа збільшила термін повноважень парламенту і місцевих рад з 4 до 5 років. Уряд України тепер формується коаліцією більшості Верховної Ради. Кабмін також став більш автономним у здійсненні своєї діяльності.

Президент втратив право призначати і знімати з посади членів Кабінету міністрів, керівників інших центральних органів виконавчої влади, право створювати, реорганізовувати і ліквідовувати міністерства й інші центральні органи виконавчої влади. Глава держави зберіг право розпуску парламенту, а кількість підстав для цього розширили.

Президент України Віктор Ющенко і представники пропрезидентських політичних сил неодноразово критикували політреформу. Вони не виключають можливість звернення в Конституційний суд з приводу відповідності Основному закону процедури внесення змін.

З 1996 року Конституційний суд ухвалив 40 рішень про тлумачення статей Основного закону.

Крім того, парламент заздалегідь підтримав проект змін щодо місцевого самоврядування. Вони набудуть чинності, якщо КС схвалить законопроект, а після цього його підтримають 300 народних депутатів, повідомляють Подробности.ua.

Зараз ви читаєте новину «Українці святкують День Конституції». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути