Основний наслідок того, що укранці почуваються незахищеними - патерналізм. Про це сказала в інтерв'ю журналу "Країна" консультантка зі стратегій та управління Олександра Бакланова.
"Є два види безпеки: національна і людська. Перша - про здатність країни відстояти свій суверенітет. Друга - про безпеку особи. У досягненні національної ми просунулися набагато більше. У людській робимо перші кроки. Найближчим часом будемо вимушені нарощувати темп. Безпека конкретної людини включає багато чинників. Наприклад, свобода від поліцейської, чиновницької, суддівської сваволі, безпека на дорогах, можливість отримати медичну допомогу. Людська безпека є обов'язковою умовою для якісного розвитку. Відносно високий рівень освіти у минулому дозволяв мати складне суспільство без сталої безпеки, але це дуже нестабільна конфігурація. Батьки виховують дітей в цінностях виживання. Система освіти мала б давати розуміння цінностей самовираження, але тільки починає ставати на ці рейки. Якщо освіту не модернізувати, брак безпеки буде фактором стримування розвитку."
Патерналізм веде до оманливого відчуття безпеки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як активісти можуть впливати на владу в Україні
"Бачимо це з Криму, з Донбасу, так і з неокупованих територій. Там, де є готовність брати відповідальність і ініціативу на себе – стаються зміни. Сталість цих змін важливіша за швидкість".
ЧИТАЙТЕ ПОВНЕ ІНТЕРВ'Ю З ЕКСПЕРТКОЮ У ДРУКОВАНОМУ НОМЕРІ ЖУРНАЛУ "КРАЇНА"
Останні роки – це спроби самостійних рішень. Часом невдалі, але переважно кращі, за копіпасти 90-х чи 00-х. Громадянське суспільство помітно виросло, вважає Бакланова.
Коментарі