На Газпром припадає десь 2/3 видобутку газу в Росії. Незалежні видобувачі забезпечують третину.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" сказав експерт з енергетичної безпеки Михайло Гончар.
"За статистикою 2020-го: усього там добуто 692,3 мільярда кубометрів, із них Газпром - 452,7 мільярда "кубів", а решту 239,6 - незалежні видобувачі. Їх приблизно півтори сотні. Найбільші - Роснефть, Новатек. Гіпотетично можна купувати в них. Практично - ні. Офіційно за Газпромом закріплена монополія на експорт, незалежні компанії мають доступ тільки на внутрішній ринок Росії. І такий стан речей підтримує Кремль", - пояснює експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не вище 6,99 грн: постачальники почали оприлюднювати нові тарифи на газ
За різних президентів Україна наполягала на можливості отримувати газ не лише за контрактом із Газпромом, згадує Михайло Гончар.
"Передусім ішлося про центральноазійське паливо, яке могло йти в Україну й через неї далі в Європу. У 1990-ті газ до нас надходив не тільки від Газпрому. Компанія "Ітера", зареєстрована в американському штаті Делавер, постачала, зокрема, туркменський газ. Коли довірену особу Путіна з пітерських часів Олексія Міллера поставили на Газпром, відбулася зачистка ринку і встановлення монополії на експорт", - додає Михайло Гончар.
Повне інтерв'ю читайте у журналі "Країна" від 28 січня.
Виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко пропонує розблокувати закупівлі газу безпосередньо з Росії. Мовляв, можна купувати паливо в незалежних компаній.
Коментарі