24 січня в Донецьку вітали учасників Першої донецької Антарктичної експедиції. У їх числі перша українська жінка альпініст в Антарктиді підприємець Олена Виблова, шахтар Віталій Кутнєв і металург Сергій Токарєв. Керівник експедиції - 10-кратний чемпіон України з альпінізму Сергій Ковальов.
Експедиція стартувала 11 грудня і тривала 6 тижнів. На крижаний континент команда прилетіла з Чилі транспортним літаком ІЛ-76. Зустріла Новий рік і Різдво в Антарктиді і повернулася додому минулої суботи.
В Антарктиді донеччани спочатку були змушені боротися з різко погіршеною погодою. На півдорозі до найвищої точки полярного материка спортсменам довелося повернутися до базового табору і кілька днів перечікувати завірюху. Шквальний вітер зносив табір альпіністів, поки вони не спорудили стіну з крижаних цеглин. Нарешті 27 грудня, орієнтовно о 19.00 за українським часом Перша донецька Антарктична експедиція під керівництвом Сергія Ковальова піднялася на пік Вінсон (найвищий в Антарктиді), розташований на висоті 4897 м над рівнем моря.
5 січня в 17:30 за київським часом донецька четвірка підкорила ще одну, безіменну вершину, розташовану у відрогах масиву Вінсон. Висота цього піку, на який до українських альпіністів ніхто не піднімався - 3126 метрів. Учасники експедиції підняли на безіменній вершині національний прапор України. Залишили там капсули з донецьким вугіллям та інші символи Донбасу, а також - традиційну записку першопрохідців з пропозицією назвати підкорену ними точку Піком Донбасу.
"Хочемо, щоб на Антарктиді, яку ділять всі країни світу, з'явився шматочок України", - сказав Сергій Ковальов.
Потім донеччани передали в подарунок єдиному в Антарктиді православному храму Животворящої Трійці (церква знаходиться на станції Беллінсгаузен) дзвін, відлитий на Донецькому металургійному заводі.
"Там полярний день, але варто з'явитися тіні, температура вмить падає до - 40, а то і до - 50, і потрібно боротися за життя безупинно, - розповіла Олена Виблова. - Божевільне сонце - при будь-якій температурі неможливо ні секунди перебувати без окулярів і без захисного крему. Я варила хлопцям борщ, а вони нудьгували за салом. Його не дозволяли брати на літак, але ми припасли небагато. Ще одна складність - білий континент повинен бути збережений в первозданній красі, тому навіть власні відходи, найменшу брудну краплю, ми зішкрібали зі снігу, і все це сміття відвезли з собою ".
Спонсорами експедиції стали вугільні та металургійні підприємства Донецької області, а також Донецька облдержадміністрація.
Експедиція пройшла в рамках проекту "Вугілля Донбасу на вершинах світу", мета якого - сходження на вершини світу та створення позитивного іміджу Донецького краю. Шматочки донецького вугілля вже є на Евересті, Кіліманджаро, Ельбрусі.
Коментарі
46