Проведений у Танзанії експеримент засвідчив, що хомякоподібні щури Cricetomys gambianus можуть істотно спростити і прискорити перевірку зразків мокр?ти на наявність туберкульозних бактерій.
Хомякоподібні щури - це дуже великі мишеподібні гризуни. Вони досить погано бачать і покладаються на гострий нюх. Ця їх якість і зацікавила науковців. Голландська неурядова організація APOPO вже більше десяти років займається дресируванням C. gambianus, які допомагають саперам виявляти міни. Тварини розумні та дружелюбні, легко піддаються навчанню, і цей проект швидко розвивається.
У 2004 році стартувала інша програма, пов'язана з діагностикою туберкульозу. Виявилося, що нехитру методику тестування вирощені у неволі щури можуть освоїти за 5-6 місяців. У витягнуту клітку з твариною поміщають розташовані в ряд зразки мокр?ти. C. gambianus послідовно перевіряє кожен з них, на деякий час затримуючись біля туберкульозних. Якщо пацюк не помиляється, експериментатори нагороджують його шматком банана.
У грудневому номері American Journal of Tropical Medicine and Hygiene вчені опублікували результати наймасштабнішого тестування можливостей щурів. Взявши зразки мокр?ти у 10 523 пацієнтів, фахівці провели стандартне мікроскопічне дослідження і виявили шукані бактерії в 13,3% проб. Потім ці ж зразки запропонували щурам.
Гризуни не тільки виявили більше 90% уже відомих туберкульозних зразків, а й знайшли близько 1 400 нових. Більш ретельне вивчення останніх під мікроскопом засвідчило, що в 620 випадках (приблизно 5,9% від загального числа проб) тварини мали рацію. На думку авторів, насправді "помилкових спрацьовувань" у щурів менше, оскільки виявити захворювання з використанням мікроскопа вдається не завжди.
Основними достоїнствами оригінального способу діагностики вчені називають простоту і невисоку вартість. За показниками надійності він ніколи не зможе конкурувати з сучасним молекулярно-генетичним аналізом на основі полімеразної ланцюгової реакції. Однак подібне ДНК-тестування обходиться приблизно в 20 доларів в перерахунку на один зразок. Для країн, що розвиваються, це неприйнятно.
Коментарі
2