Суддя ліквідованого Окружного адміністративного суду міста Києва Аріна Літвінова, яка має чинний статус судді, є громадянкою Російської Федерації.
Про це з посиланням на витяг із автоматизованої системи "Роспаспорт" повідомила програма "Схеми: корупція в деталях" на "Радіо Свобода".
У грудні 2022 року Верховна Рада проголосувала за ліквідацію ОАСК, а вже ввечері того ж дня президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон.
"Утім, відповідно до положень Конституції, ліквідація суду, де працює суддя, не є підставою для звільнення цього судді. Тому всі 51 судді ОАСК, серед яких Аріна Літвінова, продовжують отримувати суддівську винагороду. Відповідно до декларації судді за 2023 рік, коли вона не здійснювала правосуддя, Літвінова отримала 1 мільйон 629 тисяч гривень заробітної плати", - пише "Радіо Свобода".
Загалом, станом на листопад 2023 року, згідно з даними "Главкому", суддям ліквідованого ОАСК нарахували 65,3 млн грн винагороди (з податками).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Малюк відсторонив начальника СБУ після скандалу з квартирою за 20 мільйонів
Відповідно до витягу за грудень 2022 року, суддя отримала російський паспорт у липні 2002 році у місті Єкатеринбург.
Причина набуття громадянства - заміна паспорта громадянина СРСР. На той час вона вже три роки працювала у Вищому арбітражному суді України.
У базах даних жителів Єкатеринбурга за 2008 рік "Схеми" виявили дані про громадянку РФ Аріну Літвінову з такою ж датою народження, як в української судді. Її місце реєстрації в РФ також збігається із вказаним у витягу з "Роспаспорта".
Розслідувачі також виявили анкету судді Літвінової на сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яку вона заповнювала у 2018 році в межах оцінювання. На запитання про наявніть громадянства іншої держави Літвінова відповіла: "Ні".
На запитання "Схем" про російське громадянство Аріна Літвінова відповіла, що "це якась провокація", і поклала слухавку.
За даними журналістів, батьки судді також мають російський паспорт. Її мати відмовилася спілкуватися із журналістами, а батько на запитання про обставини набуття Літвіновою громадянства РФ назвав журналіста "провокатором".
У 2020 році Громадська рада доброчесності надала негативний висновок щодо судді Літвінової через дії, обумовлені політичними мотивами, та відсутність переконливих пояснень щодо джерел походження майна. Зокрема, згадується її рішення у складі колегії суддів на користь колишніх акціонерів "ПриватБанку". Суддя задовольнила позов власника футбольного клубу "Динамо" Ігоря Суркіса про визнання його та ще низки осіб такими, що пов'язані з "ПриватБанком". Також банк мав виплатити позивачам мільярд гривень. Згодом Верховний суд скасував це рішення.
У вересні 2022 року журналісти повідомляли, що заступник голови Верховного суду і голова Касаційного господарського суду Богдан Львов із дружиною мають російські паспорти. Також з'ясували, що дружина судді й теща володіють двокімнатною квартирою на Ленінградському шосе в Москві. Також громадянство РФ має донька судді.
Наявність російського паспорта в судді підтвердила СБУ. Національне антикорупційне бюро відкрило справу за фактами ймовірного недекларування московської нерухомості.
Після цього голова Верховного суду підписав наказ про припинення Львовим повноважень судді.
Також журналісти програми "Схеми: корупція в деталях" повідомили про громадянство РФ у судді Людмили Арестової.
Коментарі
1