вівторок, 07 листопада 2006 14:34

У російських підручниках з історії підкорегують значення битви за Севастополь

Глава опікунської ради Центру національної слави Росії (ЦНСР), президент Російських залізниць Володимир Якунін вважає, що трактування Кримської війни в підручниках історії слід переглянути з урахуванням останніх висновків учених. Зокрема, організатори форуму мали намір розсіяти у громадській свідомості "головний міф" про Східну війну - що Росія потерпіла в ній нищівну поразку.

- Ми сподіваємося, що наша зустріч матиме своє продовження у вигляді нових досліджень, публікацій і, можливо, в пропозиціях по переосмисленню трактування Кримської війни в курсах вітчизняної історії і підручниках, - сказав він на міжнародній конференції "Кримська (Східна) війна в культурній пам"яті народів Росії і світу, присвяченій 150-річчю Паризького мирного договору.

Стає все більш очевидно, підкреслив Якунін, що в Східній війні величезну роль грала саме духовна складова, пов"язана із статусом Святих місць в Палестині, які Росії ціною величезних жертв вдалося відстояти.

Для Росії, переконаний він, Кримська війна мала величезні внутрішні наслідки, у тому числі і позитивні: після неї почалася епоха корінних внутрішніх перетворень, серія реформ, після яких Росія вийшла на високий рівень розвитку, що дозволив їй упевнено відстоювати свої національні інтереси на міжнародній арені.

У радянському курсі історії тема Кримської війни, по словах Якуніна, "піддалася серйозному ідеологічному спотворенню", пов"язаному з різкою антицарською оцінкою. Крім того, філософія матеріалізму, що панувала в СРСР, виключала з трактування цієї події його нематеріальний, духовний зміст.

Він підкреслив, що "наш історичний борг - докласти усіх зусиль для того, щоб суспільство шанувало героїв Кримської війни: солдатів, воєначальників, сестер милосердя, полкових священиків, щоб зберігалася пам"ять про героїчну оборону Севастополя.

Кримська війна 1853-1856 (Східна війна) - Війна Росії з коаліцією Великої Британії, Франції, Туреччини і Сардинії за панування в басейні Чорного моря, на Кавказі і на Балканах.

В ході війни учасникам антиросійської коаліції не вдалося досягти своїх цілей. Росія витратила на війну 800 млн рублів, Британія - 76 млн фунтів. Втрати Росії склали більше 100 тис. людей (Туреччини - 40 тис., Британії - 20 тис., Франції - 90 тис.) Військові невдачі стали причиною відставки британського уряду Джорджа Гордона, якого на його посту замінив Пальмерстон, який уклав мирний договір.

13 (25) лютого 1856 почався Паризький конгрес, а 18 (30) березня був підписаний трактат (Паризький мирний договір 1856).

За договором Росія повертала Туреччині місто Карс з фортецею, отримуючи в обмін захоплений у неї Севастополь, Балаклаву й інші кримські міста.

Чорне море оголошувалося нейтральним (тобто відкритим для комерційних і закритим для військових судів), із забороною Росії і Туреччині мати там військові флоти і арсенали, повідомляють РИА "Новости".

Зараз ви читаєте новину «У російських підручниках з історії підкорегують значення битви за Севастополь». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути