Зменшення соціальних видатків сприятиме зростанню заощаджень й інвестицій громадян.
Про це заявив виконавчий директор Нацбанку з економічних питань Ігор Шумило під час засідання Фінансового прес-клубу, організованого за підтримки "Дзеркала тижня".
За його словами, валові заощадження в країні впали до 16% ВВП, проти 24% у 2007 році.
"Якщо подивитися на інвестиції по відношенню до ВВП, то в 2007 було 27,5%, то зараз 17,7%. При цьому падіння державних – практично в 2 рази", – зазначив Шумило.
За його словами, стимуляція приватної ініціативи та інвестування – один з ключових необхідних заходів для подолання кризи. Натомість зараз держава, вилучаючи ресурси у підприємств на бюджетні потреби, фактично позбавляє їх спроможності інвестувати.
"Треба скорочувати частку ВВП, яка перерозподіляється через бюджет (соціальні видатки), щоб цей ресурс залишався в приватному секторі, у тому числі і у домогосподарств", - вважає Шумило.
"А завдання влади – уряду і Нацбанку – створити чіткі макроекономічні умови і орієнтири, яким люди і бізнес будуть довіряти. І тоді гроші повернуться в банківську систему і буде той довгостроковий ресурс, про який так багато говориться", – зазначив він.
У свою чергу екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник зазначив, що Україна минулого року мала публічні видатки на рівні 55% ВВП.
"Я не знаю, чи є в світі ще якась країна із такими видатками. Пенсійний фонд має 20% видатків до ВВП. Це — світовий рекорд", — заявив він.
"Якщо вже вийшли на 55% публічних видатків… Вибачте, рекордсменом було тільки рабовласницьке суспільство — там 100% ВВП забирали. Ми вже близькі до цього. 55% видатків — побійтеся Бога", - наголосив Пинзеник.
"Немає проблеми доходів, є проблема видатків. Ми не задумуємося над деякими речами — для чого існують публічні видатки? Для виконання тих функцій, які людина сама не може виконати", - заявив він.
"Що, я не можу сам заплатити за освіту, я не можу сам оплатити медицину? Чи чиновник це зробить краще? Перестаньте в мене забирати ці податки", — наголосив екс-міністр фінансів.
Коментарі
2