За кордоном були шоковані, що у нас 500 тисяч гектарів землі може перебувати у руках одного бізнесмена. Такі люди не мають потреби якісно розвивати землю. Вони виграють за рахунок обсягів.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" говорить економіст Борис Кушнірук.
"Великі господарства мораторій влаштовував. Якщо люди не можуть продати землі, вони здаватимуть її в оренду. Коли вартість паїв зросте, створювати великі сільгоспвиробництва буде невигідно. За кілька років крупні господарства розсиплються. Не зможуть бути ефективними на величезній ділянці. І викупити цю землю не зможуть. Адже навіть за низькою ціною у дві тисячі доларів за гектар, щоб купити 500 тисяч, треба мільярд. Далеко не кожен фермер купить і 200 гектарів.
Від мораторію вигравали і крупні "фермери". Дві тисячі гектарів - це повноцінне сільськогосподарське підприємство. Фермер має від 50 до 200 гектарів. Власники великих паїв діяли цинічно щодо землі - хотіли використати її тут і зараз. Порушували сівозміни, що знижувало родючість ґрунтів", - пояснює експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Зараз землю продають шахрайськими методами" - експерт про зняття мораторію
За його словами, наші агрохолдинги не купуватимуть землю масово.
"Такі ресурси мають Арабські країни, Китай, Ізраїль. Вони будуть вирощувати в Україні сировину. Так можна отримати швидкі гроші у бюджет, але це законсервує сировинний статус нашої економіки.
Планують заборонити продаж іноземцям на п'ять років. Але варто назавжди утвердити правило: купити землю можуть тільки громадяни України. Воно формуватиме потужний прошарок фермерів. Займатимуться переробкою та створюватимуть додану вартість, що залишатиметься в Україні. Іноземні ж корпорації сплачуватимуть податки, але виводитимуть гроші за кордон", - додає економіст.
Повне інтерв'ю з Борисом Кушніруком читайте у журналі "Країна" від 24 жовтня.
Коментарі
2