З 1943 по 1945 рік 93-річна Катерина Щерба була зв'язковою командира УПА Романа Шухевича.
Їй доводилось виконувати різні небезпечні завдання, часто ризикуючи життям.
За її словами, родина також допомагала підпільникам. Дім став крайовою станицею УПА. Але у 1946 році НКВД заарештувала батька, брата Омеляна та її.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як працювали хати-станиці в підпіллі УПА
"По-звірячому катували й мучили так, що невідомо як ми вижили. Виселили з дому, пограбували господарство і знищили. Але моя родина нікого не видала. Мені вдалось уникнути арешту, але мусила зникнути, розчинитися у повітрі. Залишилась у підпіллі, але часто переїздила з місця на місце, міняла квартири. Коли стало зрозуміло, що сили у повстанців вже не ті, мені порадили іти вчитися. Освічені люди потрібні Україні завжди".
Катерина Щерба у 1950-х роках вступила у Львівський університет.
"Там познайомилась із майбутнім чоловіком – Іваном Щербою. Коли зустрічалися, то нічого дуже про себе не розказували, боялись. За деякий час виявилось, що він також брав участь у повстанській діяльності ОУН–УПА.Коли вийшла за нього заміж, то змінила прізвище. Переїхала до Львова остаточно і так загубилася для НКВБ".
Повне інтерв'ю з Катериною Щербою читайте в журналі "Країна" за 17 червня.
Українського дисидента Зоряна Попадюка у 1973 році арештувала радянська влада за розповсюдження листівок проти заборони святкування Шевченківських днів у Львові. Покарання отримав сім років позбавлення волі та п'ять років заслання у Мордовії. За його словами, найголовніше у таборі - це можливість бути з цікавими людьми.
Коментарі