Традиції Щедрого вечора в Україні внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та інформаційної політики.
"Традиція щедрування жива. Вона пройшла нелегкі випробування в нашій історії і збереглась завдяки її носіям, завдяки тим, хто її популяризував у різні часи. Водночас ми маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним з найяскравіших таких проявів є "Щедрик" Миколи Леонтовича", — зазначив т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Різдво-2023: коли колядувати, щедрувати та посівати за новим календарем
Традиції щедрого вечора України відбуваються у формі так званих новорічних обходів.
Традиція має довгу історію, йдучи своїми корінням із дохристиянських часів і містить 12 обрядових страв, звичаї готуватися до Щедрого вечора, перевдягатися: "водити козу", Маланку, щедрувати. І тут важливим є всесвітньо відомий твір "Щедрик"", зазначила дослідниця традицій української культури Марина Соботюк.
З переходом Православної церкви України на новоюліанський календар багато дат свят зсунулися на 13 днів раніше. Старий Новий рік - не є церковним святом, тому його дата не зсувається, а залишається колишньою. Старий Новий рік 2024 відзначатимуть в ніч із 13 на 14 січня.
Але є один нюанс. На цей день припадало свято свято Меланки 13 січня і свято Василя 14 січня. Ці свята змістились у датах і за новим церковним календарем вони припадають на 31 грудня і 1 січня відповідно. Саме в ці дні зустрічайте щедрувальників та посівальників.
Коментарі