Для 85-річного американця польського походження Броніслава Гайди суд над Іваном (Джоном) Дем"янюком є поганою ознакою, пише ізраїльська газета Haaretz.
Так само, як і Дем"янюк, Гайда народився в Східній Європі і потрапив у полон до нацистів в молодому віці. Він також тренувався в таборі СС, звідки пізніше відправився працювати наглядачем у концтабір у Польщі.
Наприкінці війни він втік до США і вже поставав перед судом за свої злочини. Проте, на відміну від Дем"янюка, зараз за ним ніхто не полює - навіть Німеччина.
Як зазначає видання, на перший погляд здається випадковим той факт, що Дем"янюк зараз знаходиться в залі суду, поки Гайда спокійно доживає свій вік в Чикаго. Проте, на думку газети, справжньою причиною цього є те, що Німеччина зараз намагається встановити правосуддя над військовими злочинцями інших націй. Відтак, Дем"янюк представляє собою незвичний прецедент, який дозволить Німеччині засуджувати інших подібних підозрюваних в майбутньому.
89-річного Джона Дем"янюка звинувачують у пособництві у вбивстві 27,000 євреїв в роки війни у ролі охоронця концтабору Собібор. Гайда, який на чотири роки за нього молодший, 12 років тому був засуджений за пособництво у вбивстві сотень євреїв в концтаборі Треблінка в 1944 році.
Існують сотні, можливо, тисячі інших осіб з Росії, Угорщини, Румунії і колишньої Югославії, які служили в нацистських таборах і втекли до США після війни. За ці роки 107 з них затримала американська влада, відмінивши їх громадянство.
"Європа забула свою моральну і законну відповідальність за нацистські злочини", - сказав Елі Розенбаум, голова відділу департаменту правосуддя США, який розслідує потенційні злочини проти людства. Він додав, що Німеччина довго відмовлялася надати допомогу в поверненні військових злочинців назад в Європу.
Зі свого боку Німеччина раніше стверджувала, що відповідальна лише за злочинців на своїй землі. Більшість країн, з яких походять злочинці, в тому числі і Україна, теж відмовилися брати на себе судові процедури над нацистськими пособниками.
Внаслідок цього, справа Дем"янюка представляє собою судовий прецедент великого значення для Німеччини. Якщо йому ухвалять вирок, держава зможе в майбутньому привести до правосуддя Гайду та багатьох інших. Якщо вони, звісно, доживуть.
Переклад: Gazeta.ua
Коментарі
11