Британські археологи під час розкопок на півострові Арднамурхан у Шотландії виявили перше на острові непотривожене поховання вождя вікінгів, похованого тут близько тисячі років тому, повідомляє газета Guardian.
Вікінг був похований у човні, на його грудях лежав щит, а по боках - меч і спис. За минулі століття дерево п'ятиметрової тури майже повністю згнило, так само як і велика частина кісток скелета воїна, труною якого вона стала. Однак археологи змогли побачити обриси човна завдяки збереженим клепкам і відбиткам у грунті.
Експерт по човнах епохи вікінгів Колін Беті з університету Глазго датував час будівництва цієї тури 10 століттям. На його думку, вона була занадто мала, щоб здійснювати подорожі до Скандинавії або в Ірландії. Проте предмети, знайдені в могилі, свідчать, що її господар багато подорожував.
Зокрема, в похованні крім меча, списа й щита був виявлений точильний камінь з Норвегії, бронзова застібка з Ірландії, ніж, сокира, а також бронзовий предмет, можливо, був рогом для вина. Крім того, було виявлено кілька десятків залізних фрагментів, походження яких ще вивчається.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Дніпропетровщині археологи знайшли ритуальну плиту віком 3200 років
Півострів Арднамурхан служив місцем для поховань тисячі років. Три роки тому археологи виявили тут поховання епохи неоліту, а по сусідству розташований курган бронзового століття.
"Ми помітили цей курган (з могилою вікінга) торік, але вирішили, що це просто купа каміння, яку фермери відносно недавно прибрали з полів", - говорить Кобб.
Проте вчені почали розкопки і вже в перший день виявили щось, що нагадувало контури човна. Крім численних предметів, археологи знайшли кістки руки та декілька зубів, що дозволить їм провести радіоізотопний аналіз і зрозуміти, звідки цей чоловік приїхав до Британії.
Більшість знайдених археологами поховань вікінгів у Британії були до моменту виявлення вже розграбовані.
Найзнаменитіше "корабельне" поховання в Британії, виявлене в Саффолку напередодні Другої світової війни, схоже на поховання вікінгів, проте воно належить до пізнішої епохи та вже до культури англо-саксів.
Коментарі