25 грудня за новим церковним календарем віряни святкують Різдво Христове. Це одне з головних свят. До цього часу відзначали 7 січня.
В Україні Різдво, як і в багатьох інших країнах світу, входить до числа державних свят. Зазвичай, цей день є вихідним, але черед дію воєнного часу його скасували і відповідно цей день є робочим.
Велике свято присвячене появі на світ Ісуса Христа, якого народила Пресвята Діва Марія. Відомо, що Ісус з'явився на світ у Вифлеємі, куди Марія та її чоловік Йосип прибули для перепису населення. Вільних місць у місті для ночівлі вони не знайшли і зупинилися в печері, де зазвичай ночували пастухи з домашніми тваринами. Саме там і народився Спаситель. Про це диво повідомив ангел, який спустився до пастухів із небес.
Нині ця печера - одна з головних християнських святинь, розташована вона в базиліці Різдва Христового у Вифлеємі. Місце народження Христа позначено 14-кінцевою срібною зіркою - як символ Вифлеємської зорі, що засяяла на небі після народження Христа і вказала шлях волхвам зі Сходу, які йшли вклонитися Цареві Юдейському. У печері також знаходиться вівтар Різдва і приділ Ясел, а сама святиня доступна паломникам.
Прикмети
вранці ясно - Святки будуть морозними;
похмуро зранку - весна буде ранньою;
сонце світить яскраво - літо буде сонячне і родюче, а на Новий рік буде морозна і ясна погода.
У народі вважають, що якщо пішов снігопад цього дня, то буде благополучний рік у всіх сенсах.
Що не можна робити
У день Різдва не можна займатися важкою роботою, домашніми клопотами і навіть виносити сміття;
лаятися, лихословити, ображати інших і ображатися самому;
відмовляти в допомозі;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Провідайте батьків і роздайте борги: 12 справ, які варто завершити до кінця року
йти на цвинтар;
ходити на полювання, риболовлю.
Також в цей день не варто надягати старий або брудний одяг, давати що-небудь або брати в борг.
Що можна робити
У Різдво Христове традиційно йдуть до храму. Опівночі Різдва відбувається всеношна, а ближче до ранку - літургія.
У свято прийнято приймати гостей або ходити в гості - за спільним столом збираються родичі або близькі люди. У цей час просять прощення і прощають усі образи, миряться з кривдниками і ворогами, думають про милосердя і допомагають іншим.
Також вірять, що цього дня небеса відкриті для всіх прохань і молитов - головне, щоб вони були щирими.
З переходом Православної церкви України на новоюліанський календар багато дат свят зсунулися на 13 днів раніше. Старий Новий рік - не є церковним святом, тому його дата не зсувається, а залишається колишньою. Старий Новий рік 2024 відзначатимуть в ніч із 13 на 14 січня.
Але є один нюанс. На цей день припадало свято свято Меланки 13 січня і свято Василя 14 січня. Ці свята змістились у датах і за новим церковним календарем вони припадають на 31 грудня і 1 січня відповідно. Саме в ці дні зустрічайте щедрувальників та посівальників.
Коментарі