У такій конкретизованій формі голова правого ізраїльського уряду вперше визнав формулу дві держави для двох народів як кінцеву мету палестино-ізраїльського врегулювання.
"Якщо ми отримаємо гарантії демілітаризації і якщо палестинці визнають Ізраїль єврейською державою, ми будемо готові піти на мирну угоду і прийти до створення Палестинської демілітаризованої держави поряд з єврейською державою Ізраїль", - сказав Нетаньягу, виступаючи з програмною промовою в Бар-Іланському університеті.
"Без дотримання цих двох умов є серйозні побоювання, що поруч з Ізраїлем буде створено Палестинську збройну державу, яка стане новою базою тероризму, як це сталося із Сектором Гази" - продовжив він.
Тому Ізраїль, зі слів Нетаньягу, сьогодні просить від світового співтовариства чітких гарантій того, що в рамках постійного врегулювання та територія, яка опиниться в руках палестинців, буде демілітаризованою.
"У палестинців не буде армії, не буде контролю над повітряним простором, будуть ефективні засоби протидії проникненню зброї в Палестинську державу. Зрозуміло, що вони не зможуть укладати військові союзи. Без цього рано чи пізно ми отримаємо ще один Хамастан", - пояснив прем"єр.
Назвавши визнання єврейського характеру Ізраїлю основною умовою врегулювання, а відмову від виконання цієї вимоги - коренем конфлікту, Нетаньягу закликав погодитися з тим, що проблема мільйонів палестинських біженців буде вирішуватися поза Ізраїлем.
Він також повторив раніше зроблені заяви про відмову від розділу Єрусалиму з палестинцями і намір продовжити будівництво в межах вже існуючих єврейських поселень для задоволення потреб демографічного розвитку.
Нетаньягу знову висловив готовність негайно і без попередніх умов повернутися за стіл мирних переговорів з палестинцями, а також вести діалог про мир зі всіма арабськими країнами - у будь-який час, в будь-якому місці, чи то Дамаск, Ер-Ріяд чи Єрусалим.
Між тим, керівництво Палестини заявило, що промова прем"єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу підриває всі зусилля зі встановлення миру в регіоні.
"Ця промова підриває всі мирні ініціативи в регіоні", - сказав представник голови ПНА Махмуда Аббаса Набіль Абу Рудейна. "Вона зводить нанівець всі зусилля із збереження мирного процесу, що означає явний виклик американській адміністрації", - додав він.
Інший високопоставлений помічник Аббаса Ясір Абд Раббо також піддав різкій критиці слова Нетаньягу.
"Він говорить про Палестинську державу тоді, коли спустошує її..., виключивши зупинку створення єврейських поселень", - сказав Раббо.
"Вимагаючи визнати Ізраїль єврейською державою, він хоче, щоб палестинці стали частиною глобального сіоністську руху", - додав Раббо.
Критиці промову ізраїльського прем"єра піддав також правлячий в Секторі Гази палестинський рух ХАМАС, сказавши, що вона відображає расистську і екстремістську ідеологію.
"Ця промова відображає расистську і екстремістську ідеологію Нетаньягу і відкидає всі права палестинського народу", - сказав агентству представник ХАМАС Фоузі Бархум.
Між тим, у Білому домі вже назвали виступ Нетаньягу важливим кроком до створення Палестинської держави.
Як заявив представник Білого дому, президент США, як і раніше, підтримує створення двох держав і вірить, що це рішення може і має забезпечувати як безпеку Ізраїлю, так і виконання законного прагнення палестинців до створення власної держави.
Нагадаємо, 22 травня на церемонії, присвяченій святкуванню 42-ї річниці об"єднання міста під владою Ізраїлю під час шестиденної війни, голова ізраїльського уряду заявив, що Єрусалим назавжди залишиться неподільною столицею єврейської держави.
Ці заяви вже викликали різку реакцію з боку палестинців, які наполягають на тому, щоб Східний Єрусалим був визнаний столицею майбутньої Палестинської держави.
Як повідомлялося, 18 травня, після двосторонньої зустрічі у Вашингтоні прем"єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу пообіцяв президенту США Бараку Обамі негайно розпочати переговори з палестинською адміністрацією про мирне врегулювання в регіоні, повідомляє РІА Новості.
Коментарі