Жінки, які споживають навіть помірні дози кофеїну в першому триместрі вагітності, народжують дітей на зріст трохи нижче середнього.
До восьми років різниця сягає вже двох см. Таких висновків дійшли американські вчені з Національного інституту здоров'я. Вони проаналізували результати двох досліджень, у ході яких спостерігали за кількома сотнями вагітних, а потім ще вісім років за їхніми дітьми, пише Jama Network Open.
Вчені вимірювали в крові жінок рівні кофеїну та його метаболіту параксантину. Ці дані команда зіставила зі зростанням та вагою новонароджених та підрослих дітей.
Вплив кофеїну на цей показник простежувався навіть у дітей матерів, які споживали менше 50 мг кофеїну на добу при рекомендованому рівні до 200 мг – тобто не зловживали напоєм.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зміниться ваше тіло й здоров'я, якщо приймати холодний душ: корисні поради
Вчені припустили, що кофеїн потрапляє від матері до плоду, коли той ще не здатний утилізувати його так само, як організм дорослої людини. Стимулятор накопичується у тканинах та порушує нормальну реакцію на гормони росту.
Втім, поки це лише припущення: саме дослідження не демонструє ні механізмів, ні причинно-наслідкового зв'язку, а лише вказує на кореляцію між помірними і великими кількостями кофеїну в крові вагітних жінок і зростанням малюків, що народилися у них.
Щороку понад 100 тис. українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту.
Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам'ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК-Час, повідомляє МОЗ України.
За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч чи в себе.
Коментарі