Українські війська визволили від окупантів Маріуполь13 червня сім років тому. Місто досі залишається ласим шматком для Кремля, адже має стратегічне значення.
Маріуполь - це портове місто. Має два металургійні комбінати і найбільше в Україні машинобудівне підприємство - концерн "Азовмаш". Їхня продукція становить значну частину експорту України.
Протистояння між українцями і сепаратистами розпочалося в Маріуполі з середини квітня - після втечі з України президента Віктора Януковича. Особливо сили РФ активізувались після анексії Криму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Нехай зрозуміє кремлівська тварина, що Маріуполь це Україна" - соцмережі про звільнення міста
Із середини квітня терористи захопили міськраду. При цьому було поранено і взято в полон начальника УВС Валерія Андрощука і вбито начальника ДАІ Віктора Саєнка, бійця добровольчого батальйону міліції "Азов" Родіона Добродомова.
Терористи заблокували бетонними блоками декілька вулиць у центрі міста і захопили адмінбудівлі. Міліція, СБУ і прокуратура були повністю паралізовані.
Після подій 9 травня і фактичної втрати контролю над Маріуполем, Україна контролювала лише маріупольський аеродром, на якому знаходилися українські нацгвардійці, військовослужбовці Збройних сил України, та півтори сотні добровольців з батальйону МВС "Азов".
Штурм Маріуполя українське командування планувало на 23 травня 2014 року, аби надати можливість містянам проголосувати разом з іншими українцями на президентських виборах, але згодом, після аналізу наявних сил і засобів, відмовилося від цього плану.
Остаточною датою початку визволення визначили 13 червня. У спецоперації брали участь 150 бійців спецбатальйону "Азов", 2 роти спецбатальйону "Дніпро", 2 роти Національної гвардії та спецназ МВС.
Блок-пости на в'їздах до міста контролювали військові, допомога надходила також від членів Правого сектору та місцевих активістів. Для блокування району проведення спецоперації було залучено близько 500 військовослужбовців ЗСУ та Нацгвардії.
Штурм розпочався о 5-й ранку. У ході зачистки Маріуполя від проросійських найманців було ліквідовано їхні ключові опорні точки, знищено техніку та відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради.
У Маріуполі розтягнули найбільший прапор України. Його розміри - 60 на 40 метрів, а загальна площа - 2400 квадратних метрів.
Коментарі