Нагадаємо, що, за словами офіційного представника НАТО Джеймса Аппатурая, "Расмуссен має намір зробити альянс відкритішим і дорадчо активнішим".
Так, в інтерв"ю данській газеті Politiken Расмуссен заявив про намір повернутися обличчям до мусульманських країн і розпочати діалог з помірними талібами в Афганістані. "Моя головна мета - створити максимальну безпеку, а це припускає партнерство з помірними силами в ісламському світі", - відзначив генсек.
Зупинившись на проблемі Афганістану, новий глава НАТО вказав, що серед талібів є не тільки "тверде ядро", з яким неможливо домовитися, але і "угруповання, з якими можна вести діалог", щоб досягти примирення, повідомляє "Коммерсант".
Інший пріоритет, як заявило журналістам джерело в альянсі, - розробка нової стратегічної концепції альянсу замість прийнятої в 1999 році. Розширення НАТО, під знаком якого пройшли останні півтора десятиліття, забуксувало, зіштовхнувшись з економічною кризою і активною протидією Москви. Йти на нові матеріальні витрати і політичні ризики заради подальшого множення кількості учасників в блоці не готові.
Щоправда, як відзначає "Время новостей", обговорювати нову концепцію в НАТО почали ще до приходу Расмуссена. У XXI столітті альянс вирішуватиме "нові завдання - забезпечувати безпеку енергетичних постачань, протистояти атакам на комп"ютерні мережі, підтримувати глобальну безпеку на тлі кліматичних змін", сказав в своїй "прощальній промові" 20 липня в Лондоні колишній генсек Яап де Хооп Схеффер. За його словами, альянс хотів би "вивести на новий рівень" зв"язки з Шанхайською організацією співпраці (ШОС) і особливо з Росією.
Таким чином, зміна пріоритетів альянсу створює передумови для активізації його відносин з Росією, що виявились замороженими на декілька місяців після війни в Грузії в серпні минулого року. "Зі стратегічних причин нам необхідна тісна взаємодія з Росією, особливо в боротьбі з тероризмом. Росія не повинна сприймати НАТО як ворога, адже НАТО не протистоїть їй", - заявив новий генсек НАТО французькій газеті Midi Libre.
Коментарі