Сьогодні, 7 серпня, на Тернопільщині відбувається ХІІІ фестиваль лемківської культури "Дзвони Лемківщини". Дійство проходить в урочищі Бичова за 10 км від райцентру Монастириської.
Свято почалося ще учора із розпалення традиційної лемківської ватри. Її підпалював староста фесту Михайло Тиханський.
"Районна влада виділила три тисячі гривень, обласна обіцяла 15 тисяч. Та загалом фестиваль відбувається завдяки пожертвам самих лемків. Сюди ж ледь не з усього світу люди з'їжджаються", - розповів він кореспонденту Gazeta.ua.
За підрахунками організаторів, за два дні на Ватряному полі в урочищі побувало близько 10 тисяч гостей. Люди прибули не лише з усієї України, а й з Польщі, Сербії, Хорватії, Словаччини і Голландії.
Цьогоріч уперше встановили лемківську хату-хижу. Символічний ключ від неї вручили старості.
"Наступного року ми плануємо відкрили цілу лемківську вулицю із хат. А тут перекриття неправильне, його треба переробити. Спішили до відкриття фестин, то лишили так", - зауважив Тиханський.
Поки на сцені виступали співаки та гурти, у спеціально розбитих палатках ішла посилена торгівля. Найбільше люди цікавилися вишиванками та гончарними виробами. Крім того, кожен район області виставляв своїх музикантів і вироби майстрів народних ремесел.
На свято прибули і губернатор Тернопільщини Валентин Хоптян з дружиною, і заступник голови облради Олег Боберський, і навіть мер Тернополя Сергій Надал. Хоча від Тернополя до Монастириської – майже 100 км, і жоден із них не має лемківського коріння.
Зазначимо, що лемки – це етнічна група українців, що була переселена з території Польщі в Україну в 40-х роках минулого століття. За підрахунками істориків, таких переселенців було понад 200 тисяч людей. Вони бережуть лемківську говірку, а також свої пісні. На свято приїжджають лемки у четвертому і навіть п'ятому поколіннях.
Як зауважив на фестивалі голова Всеукраїнського товариства "Лемківщина" Олександр Венгринович, "лемки завжди співали і співати будуть. Бо пісня є недарма і душов лемка".
Коментарі
2