Ексклюзиви
неділя, 14 серпня 2022 06:30

Медовий Спас: як його святкували наші предки
6

14 серпня у народі святкують Медовий або Перший Спас – Маковія. Це перше з трьох літніх свят, яке відзначають на честь Спасителя.

Свято Маковія – це поєднання двох світів, тобто народних українських традицій та християнських легенд. Українці відзначають три Спаси в серпні – це місяць нового врожаю та щедрості природи. У серпні збирають свіжий мед, саме до Першого Спаса достигає багато овочів та фруктів, збирають врожай горіхів. Найголовніше, що збирають мак, звідки й назва Маковій.

За християнським тлумаченням, в цей день вшановують пам'ять семи мучеників Маккавеїв. Також християни відзначають походження чесних древ Животворчого Хреста.

Автор: lifestyle.24tv.ua
  На Маковія до церкви носили святити мед, фрукти і квіти
На Маковія до церкви носили святити мед, фрукти і квіти

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 14 серпня день ангела у власників імені, яке носив великий полководець

За легендою, коли весь Константинополь страждав від епідемії, яка передавалася через воду – частка дерев'яного хреста врятувала людей від нещастя. Саме шматочок того хреста, на якому був розіп'ятий Ісус, став предметом для освячення всіх водойм у Константинополі. Від цієї християнської легенди й виникла традиція святити воду на Спаса.

Традиції на Маковія

В Україні до цього свята пекли пироги й коржі з маком. Традиційні букети на Поділлі називалися Маковійчиками. Їх носили до церкви дівчата, перед цим ситно поснідавши, щоб наступний рік був врожайним.

Освячену макову головку також клали під подушку дітям, які погано засинають або неспокійно сплять.

Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як цілюще зілля, яке давали хворій худобі. А освячений у церкві мак використовували для охорони житла, худоби, двору від нечистої сили.

Висушений маковійчик найкраще поставити на підвіконня. У старовину також вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі незамолені гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.

Народні прикмети та повір'я 14 серпня

На Маковія літо закінчується, осінь починається.

У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро, і різна погода.

На Перший Спас і жебрак медку скуштує.

Дощ на Маковія – мало пожеж буде.

На Маковія збирають мак.

На Маковія вдовам допомагай – слабкому допомога, а тобі щастя.

Після Першого Спасу в воду не заходять.

Після Першого спасу коней у річці не купають.

Другий Спас святкуватимуть 19 серпня. Зветься він Яблучний, на освячення до церкви несуть яблука, а також інші фрукти та мед. Третій, Горіховий Спас, відзначається 29 серпня. Така назва тому, що за народним календарем цього дня заготовляють горіхи нового врожаю.

Фото: volyninfo.com

До церкви на Маковія приносять святити мак та мед нового врожаю. І, обов'язково, воду. Мед не слід забирати додому. Після освячення його треба віддати нужденним, або залишити як милостиню в церкві. Також святили різні квіти, особливо волошки й чорнобривці, й оберіг із трав, що називався Маковійчиком. Оберіг роблять із голівок маку, чорнобривців та жоржини, гвоздик та волошок, полину та інших цілющих трав. Маковійчики також несуть святити до церкви.

Зараз ви читаєте новину «Медовий Спас: як його святкували наші предки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути