Ліквідація сирійської хімічної зброї обійдеться міжнародному співтовариству в суму до двох мільярдів доларів , сказав у четвер в ході відеомосту між російськими та американськими експертами Пол Уокер (Paul F. Walker) , директор програм неурядової організації Green Cross і експерт в області зброї масового ураження.
" Згідно з моїми дуже приблизними підрахунками , буде потрібно 1-2 мільярди доларів" , - сказав Уокер . За його словами , США можуть надати на ці цілі " десятки мільйонів доларів " найближчим часом , очікується також підтримка від Великобританії , Канади , Німеччини. Росія , яка з реципієнта перетворилася на донора допомоги у знищенні зброї масового ураження , також могла б брати участь у фінансуванні проекту , вважає він.
" Сирія теж повинна інвестувати кошти, це зобов'язання випливає з Конвенції по забороні хімічної зброї", - уточнив Уокер . За його словами , Сирія зобов'язана приєднатися до конвенції і взяти на себе зобов'язання не тільки знищити хімічну зброю , але і не виробляти його в майбутньому , а також забезпечити міжнародно визнаний механізм контролю .
Експерт застеріг, що вартість знищення зброї буде визначена тільки після того, як проясниться ситуація : яку кількість хімзброї Сирія має в своєму розпорядженні, в якому стані вона знаходиться і чи придатна для ведення бойових дій, де розташовані місця зберігання і чи можливе транспортування отруйних речовин в умовах громадянської війни в Сирії.
Крім того, вважає Уокер, що Організації по забороні хімічної зброї знадобиться термінова допомога міжнародного співтовариства. "Зараз у розпорядженні організації 112 інспекторів, і ще 14 проходять підготовку. Цього дуже мало для проведення всіх необхідних інспекцій" , - сказав Уокер .
Експерт упевнений, що режим сирійського президента Башара Асада відповідальний за напад із застосуванням хімічної зброї в передмістях Дамаска 21 серпня, коли , за даними США , загинули понад 1400 осіб . Однак саме Асаду треба буде контролювати початок виконання програми зі знищення хімзброї , додав він.
Коментарі