У суперечці за право розробки одного з найбільших родовищ газу в Україні - Сахалінського, запаси якого оцінюються в 75% річної здобичі газу в країні, - відбувся новий поворот.
Верховний суд відмінив попередні судові рішення на користь компанії "Укрнафтобуріння". Тепер справа знов розглядатиметься в першій інстанції - і до винесення остаточного рішення буде потрібно мінімум рік. До цього часу частина свердловин може вийти з ладу.
Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище в Краснокутському районі Харківської області - одне з найбільших в Україні. Воно було відкрите в 1981 році, щорічно видобувають газу - 15 мільярдів кубометрів, газоконденсату - 1,7 мільйона тонн, нафти - 1,7 мільйона тонн. Для порівняння: річний об"єм видобутку газу в країні - 20 мільярдів кубометрів, нафти - 4 мільйони тонн.
З 2000 по 2004 рік розробку родовища вели ЗАТ "Девон", ВАТ "Укрнафта", ЗАТ "Сахалінське" і ТОВ "Сіріус". Але протягом 2003-2004 років Держкомітет з природних ресурсів передав ліцензії на розробку родовища компанії "Укрнафтобуріння", яку пов"язують з народним депутатом Миколою Злочевським (Партія регіонів).
У грудні 2005 року компанії добилися вирішення Верховного суду про повернення ним ліцензій. Але 13 жовтня 2008 року Господарський суд Києва повернув право на розробку родовища "Укрнафтобуріння". А 9 червня цього року це рішення підтвердив Вищий госпсуд.
"Тепер розгляд почнеться по новій, і у нас є шанси довести, що ми маємо все має рацію на розробку", - заявив фінансовий директор "Укрнафти" Володимир Пустоваров. За його словами, "Укрнафта" має намір довести в суді, що компанія "Укрнафтобуріння" не має права розробляти родовища, оскільки в ній нібито працюють всього сім чоловік, і у неї немає досвіду видобутку. В "Укрнафтобурінні" коментувати ці заяви відмовилися.
Рішенням суду задоволені не всі. Голова правління ЗАТ "Девон" (36,38% акцій компанії належить польській PGNiG) Анджей Дізманскі говорить, що з 24 квітня компанія не веде роботу на родовищі: термін дії її ліцензії на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою закінчився, а нову ліцензію компанії не видають у зв"язку з судовими суперечками.
"Девон" направив заступникові міністра охорони навколишнього природного середовища Ігорю Чернокуру звернення, в якому підкреслив, що зупинка роботи свердловин може привести до техногенної катастрофи.
Коментарі
1