Відкриття ринку землі стимулювало б розвиток фермерських господарств, вважає співзасновник громадянської платформи "Нова країна" Андрій Длігач.
"Мораторій на продаж землі - елемент кріпацтва, країни кордонів. Земля стала культом, а не інструментом збагачення. 7 мільйонів українців не мають можливості розпоряджатися власною землею. Приватний власник, який прагне успіху, починає вимагати від держави чесних судів, правоохоронної системи, захисту власних прав. Це робить через вибори, революцію, протести і стає громадянином, бо починає визначати політику в країні. А коли не маєш власності, постійно чекаєш від держави субсидії, пенсії, гарантованої зарплати. Тоді замість того, щоб впливати на державу, починаєш вірити популістам. В результаті маємо популістичну державу. Громадян, які живуть в очікуванні, і, фактично, не є громадянами, а кріпаками. Маємо також і феодалів", - говорить експерт Gazeta.ua.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Довіра українців до ринку землі падає - дослідження
У Польщі 1,7 мільйонів фермерських господарств. В Україні - близько 46 тисяч. Це у 30 разів менше, зауважує. Мораторій призвів до появи великих агрохолдингів.
"Земля вже приватизована. Ринок існує, проте цей ринок "чорний". Земля не може бути фактично передана в спадок, її орендують за безцінь. Або й "віджимають" незаконними способами. Це наслідок, що у нас нема відкритого ринку", - підсумовує Длігач.
Економісти все частіше б'ють на сполох та попереджають про наближення чергової світової економічної кризи. Футуролог Андрій Длігач розповів, як вона вплине на наші європейські прагнення та чи зможемо отримати від неї щось позитивне.
Коментарі