вівторок, 11 вересня 2012 10:29

Косово одержало необмежений суверенітет

Косово одержало необмежений суверенітет
Фото: metro.co.uk

Термін "керованої незалежності" Косово добіг кінця. 10 вересня голландський дипломат Пітер Фейт, який очолював міжнародну групу з управління Косово, офіційно закрив свій офіс. У його обов'язки входив міжнародний контроль за незалежністю Косово і реалізація плану "керованої незалежності", який розробив колишній спецпредставник ООН Мартті Ахтісаарі.

Концепція "керованої незалежності" дозволяла Косово укладати міжнародні договори і "домагатися членства в міжнародних організаціях". План Ахтісаарі гарантував права сербської меншини, офіційними мовами Республіки Косово були проголошені албанська і сербська. Завершуючи місію, Фейт заявив про те, що Косово перетворилося на "сучасну багатонаціональну демократію". До висновку про те, що умови для припинення "керованої незалежності" виконані, прийшла у липні і міжнародна група з управління Косово, куди входять більшість країн ЄС, а також США і Туреччина.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жебраків вивезли з міста на таку відстань, щоб за три дні пішки не дійшли назад

Але усередині самого Косово мало хто поділяє оптимізм міжнародних дипломатів. Косовські албанці, які бажали незалежності, розчаровані перш за все тим, якою стала їхня держава.

"Ніколи не міг подумати, що держава може бути так далеко від своїх громадян. Раніше ми ненавиділи сербську владу, тому що вважали їх окупантами. Але почуття ненависті залишилося ", - каже 40-річний вчитель-албанець Арбен Веселай, який скаржиться на корупцію, високі податки, стагнацію місцевої економіки.

Тим сильніші подібні настрої на півночі Косова, де компактно проживає сербська меншина. Серби, які тут живуть, а їх, за оцінками Світового банку, залишилося лише 7 відсотків від загального населення, фактично не визнають косовську владу. У північній частині міста Митровиця вони побудували барикади, які заважають вільному пересуванню солдатів з багатонаціональних стабілізаційних сил в Косово (KFOR), тут реалізація плану Ахтісаарі була практично саботована.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ситуація в Косово знову загострилася: НАТО труїв сербів газом

"Проблеми залишилися ті ж, що були 13 років тому. Перш за все, це безпека жителів Митровиці ", - каже 55-річний боснієць Джелаль Хама.

"У північному Косово залишаються державні інститути Сербії. Народ налаштований рішуче: жити в Сербії і поважати сербську конституцію, яка розглядає Косово як частину своєї держави ", - говорить Марко Якшич, косовський серб і член сербського парламенту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Люди в масках атакували базу НАТО в Косово і спалили КПП

Нагадаємо, Сербія, як і раніше не визнає Косово як незалежну державу і вважає її автономною областю. Після закриття Міжнародного цивільного офісу в Косово залишаться понад 5000 тисяч солдатів KFOR, а також близько 1250 юристів і поліцейських, які виконують місію Євросоюзу EULEX. 7 вересня командування силами KFOR перейняв німецький генерал-майор Фолькер Хальбауер. Враховуючи, як і раніше напружену ситуацію на півночі Косова, НАТО запросила підкріплення для багатонаціональних стабілізаційних сил в Косово, це буде резервний германо-австрійський батальйон у складі близько 700 осіб.

Зараз ви читаєте новину «Косово одержало необмежений суверенітет». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути