Колишній міністр фінансів і секретар РНБО Олександр Данилюк та російський бізнесмен Михайло Кокоріч опинились серед розробників надзвукової зброї.
Данилюк і Кокоріч працюють над ним у рамках своєї швейцарської аерокосмічної компанії Destinus. Розробляють гіперзвукові ударні безпілотники, пише BBC.
Олександр Данилюк був радником голови уряду за часів Віктора Ющенка, у Віктора Януковича став радником президента і очолював координаційний центр з економічних реформ.
За часів Петра Порошенка був представником президента у Кабміні та заступником керівника президентської адміністрації.
Був міністром фінансів з квітня 2016 до червня 2018 року. Займався націоналізацією "Приватбанку". Після звільнення звинувачував владу у корупції й круговій поруці.
Данилюк повернувся у команду президента Володимира Зеленського. Спочатку був одним з його радників під час виборчої компанії, а після перемоги отримав посаду секретаря Ради безпеки і оборони. Але обіймав її кілька місяців, наприкінці вересня 2019 року Зеленський звільнив його. Сказав, що Данилюк мав нереалізовані амбіції прем'єр-міністра, влаштовував суперечки у владній команді і врешті сам написав заяву на відставку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Школярі зібрали майже 1,5 млн грн на дрони
Урядовець деякий час очолював наглядову раду Національного депозитарію і намагався стати керівником Бюро економічної безпеки. У липні 2022 року Данилюк одружився з дизайнеркою Лілією Літковською.
На французькому авіасалоні Ле-Бурже він казав, що торік відслужив в ЗСУ і демобілізувався "після травми в армії". Тепер хоче допомогти "обороноздатності України".
"В мене було декілька варіантів. І зокрема один – знайти партнера, що дозволяло б нам разом постачати в Україну те, що їй необхідно", – сказав він.
Його партнером виявився російський бізнесмен Михайло Кокоріч.
Він з початку 2000-х займався бізнесом у Росії. 2017-го його мережа магазинів техніки збанкрутувала, але ще за п'ять років до того Кокоріч продав компанію і виїхав з РФ. Казав, що виїхав після розгрому мітингів російської опозиції на Болотній площі в Москві. Зараз він виступає проти російської агресії.
Кокоріч ще у РФ заснував Dauria Aerospace – першу російську приватну космічну компанію. Вона співпрацювала з Роскосмосом і займалась мікросупутниками.
Після переїзду до США він заснував Momentus Space. Співзасновником став перший заступник голови Сбербанка Росії Лев Хасіс. Компанія мала займатись космічною логістикою, створити спеціальний "буксир" і надавати його для транспортування вантажів на навколоземні орбіти.
Але 2021 року влада США не видала фірмі росіянина дозволу на таку діяльність. Вказала на потенційні "проблеми національної безпеки". Американська комісія з цінних паперів оштрафувала Кокоріча на $7 млн за "введення в оману інвесторів" щодо розробок його фірми Momentus.
Кокоріч переїхав до Швейцарії, де відкрив Destinus – стартап з розробки гіперзвукових літаків і безпілотників.
На Ле-Бурже Кокоріч і Данилюк продемонстрували декілька прототипів гіперзвукових БПЛА. Данилюк тоді сказав, що новітні розробки гіперзвукових дронів "вже допомагають Україні".
"Опрацьовуємо деякі продукти, які вже зараз є в Україні, які використовують ЗСУ для того, щоб захистити Україну, зробити Європу сильнішою та принести мир на нашу землю якомога скоріше", – сказав він.
Данилюк обіцяє військовий аналог цивільного гіперзвукового безпілотника.
Він переконує, що робота компанії російського бізнесмена "спрямована на допомогу Україні".
"Розробляємо важливі продукти для нашої армії. Це для мене ключове. І тут не має значення паспорт", – казав Данилюк.
Україна може створити десятки тисяч нових дронів, але якщо не буде навчених інструкторів то ця техніка не зможе працювати на фронті.
З початку повномасштабного вторгнення в Україні було створено 10 нових навчальних центрів. На думку росіян, головними та найефективнішими з яких є Dronarium (Руслан Беляєв), "Крук" (Віктор Таран) та Боривітер (Ігор Федірко).
Загалом навчальні центри підготували 7 тис. військових операторів БПЛА.
Коментарі