Щоб буксирні бригади в роки Голодомору 1932-1933-го залишили людям хоч якусь живність, селяни калічили худобу. Хвору скотину - могли залишити. Про це розповів учитель історії Віталій Сватковський із села Ціпки Гадяцького району Полтавщини.
"У мого прадіда корова була обпечена, обгоріла в хліву. Її не забрали. І коня теж не забрали з якихось причин. Можливо, прадід Лаврін його якимось чином "зіпсував". Він довгий час працював зі скотиною, знав як це робиться", - згадує історик.
За його словами, під ратиці свиням також заганяли камінь, коровам натирали часником вим'я, щоб пекло. І керосин під шкіру заганяли, вона починала гнити. Через певний час все гоїлося.
Голодомор – штучно створений у 1932–1933 роках більшовицьким режимом СРСР голод, від якого загинули мільйони українців. Він не був наслідком стихійного лиха, посухи або неврожаю, а став результатом навмисної політики більшовицького режиму.
Дослідники називають різні цифри загиблих під час Голодомору 1932-1933 років: 5, 7, 9 мільйонів. З урахуванням непрямих жертв - внаслідок повного фізичного виснаження, тифу, кишково-шлункових отруєнь, канібалізму, репресій, самогубств на ґрунті розладу психіки та соціального колапсу - Голодомор забрав життя понад 10 млн людей.
Повна версія інтерв'ю з Віталієм Сватковським
Коментарі
3