понеділок, 09 грудня 2019 20:23

"Газпром може запропонувати знижку навіть більшу за 25 відсотків, але це - пастка" - Гончар

"Газпром може запропонувати знижку навіть більшу за 25 відсотків, але це - пастка" - Гончар
Михайло Гончар: Москва потрапила у капкан власної політики диференціювання цін для різних споживачів. Німцям продають за найнижчою. Тому їх компанії реекспортують частину газу. Нам виходить дешевше купувати в них, ніж напряму у Газпрому. Фото: Тарас Подолян

Результат енергетичних реформ із 2014-го - наша сила опиратися Кремлю.

Про це в інтерв'ю журналу "Країна" говорить експерт з енергетики Михайло Гончар.

"Нафтогаз став незалежним. Був напівбанкрутом. Дефіцит бюджету компанії погіршував економічне становище всієї держави. Газовий сектор був ахілесовою п'ятою України. Зараз Нафтогаз прибутковий. Торік доходи за транзит уперше перевищили видатки на закупівлю газу. Раніше могли покрити тільки чверть. Бо тепер купуємо реверсом у 65 європейських компаній і можемо обирати ціни.

Інша справа - сформували залежність там, де раніше не було - у вугільному, нафтопродуктовому секторі. 15 листопада зупинили імпорт електроенергії з РФ. Але діяв півтора місяця. Його відновили вперше за чотири роки в інтересах олігарха Ігоря Коломойського. Це вдарило по українській генерації. Наша олігархія завжди шукає халяву. Москва це може використати. Хочете дешевий газ та енергію - беріть. Але якщо відмовитесь від Криму і визнаєте, що на Донбасі громадянська війна". - вважає Михайло Гончар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путін намагається купити дешевим газом популістську українську владу та жадібних олігархів

За його словами, має значення не фізичне походження газу, а його юридична належність.

"Москва потрапила у капкан власної політики диференціювання цін для різних споживачів. Німцям продають за найнижчою. Тому їх компанії реекспортують частину газу. Нам виходить дешевше купувати в них, ніж напряму у Газпрому.

Україна імпортує десь 11 мільярдів кубів щороку, витрачаючи близько трьох мільярдів доларів. Ринок цікавий для європейців. Щоб помножити цей бізнес на нуль, Газпром може запропонувати знижку навіть більшу за 25 відсотків", - каже експерт.

За чинним контрактом росіяни мали транспортувати нашою ГТС не менше 110 мільярдів кубів щороку - і жодного разу не виконали, наголошує він.

"Тому Стокгольмський арбітраж присудив сплатити нам компенсацію. І визнав дискримінаційним положення контракту, за яким ми мали купувати в Газпрому 52 мільярда кубометрів щороку. Зараз споживаємо 31, з яких імпортуємо третину. При цьому суд постановив, що маємо купувати у Газпрому п'ять мільярдів кубів протягом 2018-2019 років. Але встановив справедливу ціну. Нафтогаз торік хотів це зробити - Газпром відмовився продавати", - додає Михайло Гончар.

Повне інтерв'ю з Михайлом Гончаром читайте у журналі "Країна" від 5 грудня 2019 року.

Зараз ви читаєте новину «"Газпром може запропонувати знижку навіть більшу за 25 відсотків, але це - пастка" - Гончар». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути