Європейський союз має намір вкладати гроші в економічний і соціальний розвиток Криму, підсилюючи свої позиції в регіоні.
Реалізація програми "Спільна ініціатива Співдружності в Криму" почнеться відразу після президентських виборів на Україні. За 2010 рік автономія може отримати до 12 млн євро інвестицій.
Прямі фінансові вливання здатні притягти населення Криму на сторону ЄС і змусити його відвернутися від Росії, вважають політологи.
План дій європейських країн в Криму вже розроблений, його затвердять весною 2010 року. За кожною з країн Євросоюзу будуть закріплені окремі напрями розвитку Криму: за Великобританією - економіка, за Швецією - екологія, за Нідерландами - громадянське суспільство.
У проекті також готові брати участь Фінляндія, Німеччина, Угорщина, Польща, Литва і, можливо, Естонія. Окрім коштів ЄС окремі країни планують направляти на розвиток української автономії власні гроші, а також привертати під свої гарантії інвестиції міжнародних організацій.
Програма розрахована до 2013 року, а Крим розглядається як "пілотний регіон", на базі якого буде розроблена регіональна стратегія розвитку.
"Зараз вже очевидно, що російська сторона програє змагання за вплив в Криму", - погоджується перший замголови севастопольської міської адміністрації Володимир Казарін.
"Зараз ми бачимо те, що ще рік тому здавалося немислимим: біля штабу ЧФ РФ колишні службовці проводять акції та влаштовують пікети з антиросійськими гаслами", - каже він.
США теж не відмовилися від боротьби за Крим, підкреслюють українські політологи. Наприклад, новий розвиток отримав проект відкриття американського генерального консульства в Криму.
Коментарі