Селяни повинні відстоювати школи, адже без згоди місцевої громади їх закрити не зможуть. Про це в коментарі Gazeta.ua заявила президент Асоціації керівників українських шкіл Олена Онаць. Вона уточнила, що громада має бути зареєстрованою.
"Початкова школа повинна бути в кожному селі. Малі діти мають навчатись недалеко від домівки. А основна (5-9 класи) і старша (10-11 класи) школи забезпечити якісну освіту в кожному селі не можуть. Там дуже часто один учитель викладає декілька предметів, наприклад фізику, хімію, математику. У малокомплектних школах, до того ж, один учитель проводить одночасно заняття з учнями двох різних класів. Як кажуть, учитель "зношується". Державні програми комп'ютеризації не охоплюють усі сільські школи. Далеко не всі вчителі можуть працювати на комп'ютері, немає людей для обслуговування техніки", - зазначила Онаць.
На її думку, ефективним шляхом отримання якісної освіти дітям із малочисельних сіл є створення освітніх округів. У кожному з них створюється "опорна" школа, яка поєднує дітей із декількох ближніх сіл. Там викладають хороші вчителі, є навчально-матеріальна база. Деякі школи можуть організовувати профільне навчання. Їздити в школу діти повинні на автобусах. Саме тому було започатковано програму "Шкільний автобус".
"Такі округи вже працюють в усіх регіонах України. Але, на жаль, відсутня нормативно-правова база для їх діяльності. Округи не можуть бути юридичною особою, не розписані ролі учасників навчального округу, не внормовані законодавчо стосунки між навчальними закладами, вчителі, які працюють у різних школах одного округу, є сумісниками, а не основними працівниками. Тому вони викладають тільки на громадських засадах", - сказала президент Асоціації.
Вона зазначила, що економії при ліквідації чи закритті сільської школи, не буде. Будівлі необхідно зберігати й утримувати, щоб не вийшла така ж ситуація, як з дошкільними навчальними закладами. Бо зараз через безробіття в селах негативна демографічна ситуація. Коли вона зміниться, школи потрібно буде відновлювати й знову вкладати в них кошти.
Нагадаємо, за останній рік в Україні закрили 640 шкіл, а за період з 2003 по 2009 роки - 880 шкіл.
Коментарі