Для країни важливі комплексні зміни і чіткий план розвитку, а також молоде покоління, для якого держава не є на сьогодні цінністю.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповів соціолог, керівник соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Реформу держслужби провалили - Денис Бродський
"У нас близько 12 відсотків українців побували на заробітках за останні п'ять років. Ще близько 40 відсотків хотіли би поїхати. Дві третини з них, заробивши кошти, хочуть повернутися додому. Будуть в Україні такі ж умови — ніхто нікуди не їхатиме. Те, що люди готові повертатися, означає, що вони вірять в цю країну. Бажають, щоб їхні діти тут жили краще. Це теж українська традиція - жити не для себе, а для майбутнього дітей. І кожен раз це майбутнє віддаляється. Хочеться жити вже і зараз. Потрібні зміни не тільки на рівні влади, а й на рівні кожного громадянина. Коли українець їде по Варшаві в машині, не викине недопалок на вулицю, бо штрафують. А в Україні - ні. Треба будувати Європу всередині держави. Для цього кожен має створити її в своїй свідомості. Це величезні пласти змін в культурі, уявленнях, знаннях. Це довгий процес. В розумінні більшості українців реформа — це підняття стандартів життя. Збільшення пенсій і зарплат, ремонт доріг", - говорить він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звільнення Супрун: Гройсман пояснив, коли
Соціолог вважає, що як суспільство ми не пройшли необхідної трансформації.
"Після Майдану люди долали корупцію на своєму рівні. Побачивши, що проблема не стає меншою, дивуються: чому я повинен відмовлятися від зловживань на побутовому рівні? Українець розчарувався. Ми готові затягати пасок. Ми вже кілька разів це зробили. І викручуємось правдами і неправдами, подвійними стандартами, потрійними роботами. Пристосовуємось до обставин. Стратегії реформ немає. Люди не можуть бути задоволені ні медичною, ні освітньою, бо не бачать ефекту. Коли через кілька років він буде, ставлення може змінитися. Треба займатися новим поколінням. У нього немає цінностей розвитку держави. Є лише бажання заробити, бажано не напружуючись", - зазначив експерт.
Інтерв'ю з Олексієм Антиповичем читайте в журналі "Країна" від 22 березня.
Коментарі