В понеділок парламент Молдови обиратиме президента. Єдиним кандидатом на пост глави держави є голова Демократичної партії Молдови, 43-річний економіст Маріан Лупу.
Його кандидатуру одноголосно підтримують 53 депутати (з 101) від правлячого в Молдові Альянсу за європейську інтеграцію (АЄІ).
Як вже повідомлялося, інтрига виборів полягає в тому, чи погодиться хтось з опозиційної Партії комуністів взяти участь у виборах і віддати голоси за кандидатуру Лупу. У перших виборах, які відбулися 10 листопада, Партія комуністів ухвалила консолідоване рішення не брати участь у виборах, всі 48 депутатів залишили зал засідань парламенту під час процедури таємного голосування.
Згідно з даними джерел в Партії комуністів, цього разу серед опозиції існує група депутатів, які хочуть брати участь у виборах, щоб обрати президента і подолати політичну кризу. Ситуація у фракції комуністів обговорюватиметься на спеціальному засіданні в понеділок вранці, до засідання парламенту. Саме на засіданні фракції комуністів з"ясується, чи є у правлячого Альянсу шанси обрати президента за допомогою опозиції.
Для обрання президента необхідно три п"ятих голосів депутатів парламенту - 61 голос. У правлячого Альянсу за європейську інтеграцію 53 депутати, а у Партії комуністів - 48.
У випадку, якщо президент не буде обраний і після повторних виборах, виконуючий обов"язки президента, голова парламенту Міхай Гімпу зобов"язаний буде розпустити парламент і призначити дату дострокових парламентських виборів.
Згідно з прийнятими нещодавно поправками в закон про вибори, парламент може бути розпущений тільки через рік з моменту останнього розпуску, тобто - після 16 червня 2010 року. З урахуванням виборчої кампанії, на яку відводиться не менше 45 днів, парламентські вибори можуть відбутися тільки восени майбутнього року.
В той же час, Гімпу підписав указ про створення комісії з розробки поправок в Конституцію. Минулого тижня він запропонував розробити пакет поправок в Конституцію в частині зміни положень про порядок обрання президента. Таким чином, він вважає за доцільне змінити закон шляхом всенародного референдуму, щоб подолати політичну кризу, яка триває майже рік.
Коментарі