Мінімум, дванадцять тисяч українців, які постраждали від будівельних афер, могли б отримати компенсацію, якби в Україні був ухвалений закон про обов'язкове страхування майнових інтересів інвесторів, вважає Борис Візіров, екс-очільник Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг.
Ідея захисту інвесторів виникла не на порожньому місці – в Україні останні роки зростає кількість об'єктів незавершеного будівництва і будівельних "пірамід".
Борис Візіров нагадав, що за даними держслужби статистики, лише 2014 року кількість недобудов збільшилась майже на 10%, а тимчасово призупинених або законсервованих будівництв – майже на 60%.
"За кожною такою цифрою - цілі історії. Досить пригадати торішній скандал, пов'язаний з будівництвом у столиці майже 40 житлових комплексів на самовільно зайнятих земельних ділянках. Від 10 до 12 тисяч українців, за оцінкою міських чиновників, через цю аферу можуть поповнити ряди ошуканих інвесторів. Тобто, кількість постраждалих у 6 разів перевищить рекорд сумнозвісної піраміди "Еліта-центр". І ось, маючи таку статистику і усвідомлюючи, з якими ризиками зіштовхуються люди, які вкладають свої, нерідко останні, гроші в будівництво житла, Нацкомфінпослуг не робить і найменших спроб виправити ситуацію. Адже всю юридичну базу для цього ми підготували ще в 2013 році. Був створений відповідний законопроект, який залишилося тільки трохи допрацювати", - нагадує Борис Візіров.
Законопроект, про який говорить експерт, був підготовлений Нацкомфінпослуг ще три роки тому. Документ передбачав фінансовий захист інвесторів від можливих збитків унаслідок неприйняття житла в експлуатацію. Застрахувати майнові інтереси інвесторів Нацкомфінпослуг зобов'язала забудовників, оскільки саме забудовник у системі Фонду фінансування будівництва (ФФБ) відповідає за кінцевий результат будівництва.
"Основна ідея цього законопроекту полягала в тому, щоб захистити громадян України від зловживань у сфері будівництва і не залишити споживачів даної послуги без грошей і даху над головою", - говорить Борис Візіров.
За даними Нацкомфінпослуг, 2014 року було зареєстровано 17,7 тисяч інвесторів, які вкладають кошти у будівництво житла через ФФБ, і 51 фінансову компанію з правом залучати ці кошти, а за 9 місяців 2015 року їх уже було 18,8 тисяч і 56 відповідно.
"Це говорить про те, що ризики зростають, і бездіяльність Нацкомфінпослуг незабаром призведе до нових будівельних афер, набагато масштабніших, ніж "Еліта-центр"" - прогнозує Борис Візіров.
Він упевнений: якби підготовлені зміни до Закону України "Про фінансово-кредитні механізми і управління Майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" зі страхування за відповідальності керівника ФФБ були допрацьовані та прийняті, це завдало б нищівного удару по майбутніх будівельних "пірамідах".
Коментарі
5