Сьогодні росіяни святкують День Росії, але серед них майже три чверті не знають з якою подією слід пов"язати це свято.
Тільки 28% опитаних соціологами громадян змогли дати правильну назву свята - День ухвалення Декларації про державний суверенітет Росії (з 2002 року День Росії).
Більшість же - 47% - вважають, що 12 червня в країні святкується День незалежності Росії. 2% росіян вважають, що цього дня святкується річниця виборів першого президента Росії, 3% давали інші варіанти, а 6% взагалі не вважають 12 червня святковим днем. При цьому 15% респондентів важко сказати, чому цей день оголошений в Росії вихідним.
Такі дані повідомили в Аналітичному Центрі Юрія Левади за підсумками представницького опитування 1600 росіян.
Як відомо, фактично сучасна Росія стала незалежною державою після розпаду СРСР в кінці 1991 року. Ставлення росіян до плодів незалежності за останні роки помітно покращали. Згідно даним "Левада-Центра", з 2003 року удвічі збільшилася частина росіян, які пишаються своїм народом (з 11% до 22%). Більше стало і тих, хто вважає, що незалежність принесла Росії визнання як світової держави (з 20% до 22%), тих хто говорить про вдосконалення державного ладу в країні (з 12% до 18%), а ось про поліпшення економічного стану трохи менше (з 13% до 12%).
В цілому 53% опитаних вважають, що незалежність Росії пішла країні на користь, а 27% - що скоріше або безумовно в шкоду.
Як відзначили в "Левада-Центрі", пропорції між позитивними і негативними оцінками більше всього залежать від віку, освіти та прибутків. Забезпечена, освічена молодь вважає, що незалежність пішла Росії на користь. Старші люди з низьким рівнем освіти і низьким прибутком думають інакше.
У ході опитування соціологи виявили великі розбіжності в тому, яку дату краще всього було б відзначати як головне державне свято Росії.
День Росії 12 червня згадують у зв"язку з цим 19% опитаних, день Конституції РФ 12 грудня - 5%, день святого Георгія, покровителя Росії - 3%, 7 листопада, річниця Жовтневої революції - 4%, запроваджений недавно День народної єдності 4 листопада - 2%, день російського прапора 23 серпня - 1%, день перемоги над путчем 22 серпня - менше 1%.
Єдина знаменна дата, яка користується підтримкою більшості росіян є День Перемоги 9 травня (57%).
- Такі розбіжності в думках показують, що Росії явно не вистачає об"єднуючих державно-святкових символів, - підкреслив глава Центру Юрій Левада.
Тим часом, за даними Фонду "Громадська думка", росте частка росіян, які починають сприймати День Росії саме як свято: 12% - в 2004 році і 20% - в 2006. Хоча людей, для яких 12 червня по- колишньому залишається всього лише додатковим вихідним, значно більше, проте частка їх поступово зменшується (з 72% в 2004 році до 62% в 2006), пише Інтерфакс.
Коментарі