Українському суспільству не варто применшувати церковне питання.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" сказав історик Ростислав Мартинюк.
"Треба закінчити прикру ситуацію, коли одна з найбільших православних церков доводить, що вона не верблюд.
Москва недарма у XVI столітті боролася за церковну незалежність. Вона знала, що це на століття вперед. Але її автокефалія пішла у зло і стала агресивною.
Україна має можливість закінчити процес, який почався ще після Берестейської унії 1596 року. Ліквідували православну ієрархію в України. А у 1620-му завдяки гетьману Сагайдачному єрусалимський патріарх приїхав до Києва і таємно відновив її. Тоді у Речі Посполитій католики і православні були в одній державі. Поляків напружувало, що православні поклоняються підлеглому османського імператора - Константинопольському патріарху. Вирішили провести унію. Зберегти обряди, але підпорядкувати церкву Риму. У той момент Константинополь мав створити прецедент автокефальної церкви Речі Посполитої. Якби тоді це сталося, не було б повстання Богдана Хмельницького. І весь корабель європейської історії поплив би в іншому напрямку. Але Константинополь був паралізований османським впливом", - говорить він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прапор Голодомору повісив над Рейстагом - Мартинюк про героїзм Береста
Якщо комусь вдасться зупинити українську автокефалію, це може закінчитися проблемами для всієї Європи, вважає Ростислав Мартинюк.
"Ще студентом у Британській бібліотеці я читав книгу "Найбільші битви 17 століття". Думав, що мова йде про якусь Тридцятилітню війну. Але найбільша битва XVII століття - це Берестецька (наймасштабніший бій Хмельниччини. Відбувся 1651 року біля містечка Берестечко між Військом Запорозьким і союзним йому кримськотатарським військом з одного боку та армією Речі Посполитої з іншого. – Gazeta.ua). 300 тисяч учасників, півтора мільйони коней та 20 діб військових дій. Для порівняння битва з Наполеоном при Бородіно продовжувалась лише дві доби. Це показує важливість церковного питання. Якщо його применшувати, може бути Третя світова", - додає історик.
Повне інтерв'ю з Ростиславом Мартинюком читайте у журналі "Країна" від 29 листопада.
Коментарі