2 червня на Рівненщині відкрився фестиваль "Русь Пересопницька". До музею Першокниги в селі Пересопниця з'їхалися реконструктори, співаки, народні майстри та археологи.
"Туристів у перший день приїхало менше, ніж очікували – переважно рівняни на своїх машинах. Тому торг іде не дуже, - зізнається Алла Миколаївна, яка продає гарячі пироги на ярмарковому полі за історико-архітектурним комплексом. – Мабуть, розчарувала погода, бо всю суботу дме сильний і холодний вітер, от-от піде дощ. Але до вечора людей назбирається, бо обіцяли вогняне шоу та відтворення середньовічного весілля".
Біля входу до музею-пантеону грають волинські музиканти з клубу "Святий Грааль". Віктор Іщук "Сільвер" вбрався в шотландський національний однострій – кілт, берет, домоткану сорочку та саморобні черевики. Біля нього наспівують подруги Дана та Аврора в середньовічних сукнях.
"Граю на волинці, гуслях, флейті та кельтській арфі. Вмію і сам робити музичні інструменти, - каже чоловік. – Мені ближче до душі шотландська культура. Залюбки їжджу по фольк-фестивалях, коли запрошують".
Лицарі з київського клубу історичної реконструкції "Вівериця" розважають глядачів показовими боями. Спершу штурмували дерев'яну княжу садибу – перелізли через стіни і билися між собою на мечах, списах та сокирах. Туристи фотографуються з ними на згадку, просять дати поміряти кольчугу.
"Кольчуга в середньому 7-10 кілограмів важить, шолом – ще 2-3 кілограми", - попереджає киянин Пилип Рассудін. Сам він ходить у червоній свиті та хутряній шапці - грає княжого дружинника ХІІІ століття. На шиї у нього висить металева гривна, як ознака статусу. В руках тримає лук та стріли.
"В реальному житті я - інженер, а дружина Катерина – викладач, кандидат філософських наук. Але вибираємося на великі ігри та турніри хоча б 2-3 рази на рік, - каже Пилип. – Якось були на реконструкції в Польщі, то познайомилися там з колегами з інших країн".
Подружжя реконструкторів Олег і Тетяна Вангородські грають бояр. Привезли з собою на фестиваль 6-річного сина Ярослава.
"Займаюся цим уже 10 років. Одяг пошила і прикрасила сама – на мені сукня з дикого шовку, тепла свита. Хустка прикрашена дробницею, а по обидві скроні висять кольти. То такі металеві прикраси, які слугували жінкам замість парфумів. В старовину у них вкладали ароматні ганчірки з маслами або трави", - розповідає Тетяна. Показує пошите вручну взуття з м'якої шкіри в середньовічному стилі.
2 червня рівненські, волинські та львівські археологи планували показати туристам, як ведуться розкопки. Однак їм завадив сильний дощ, який пройшов напередодні увечері – земля розмокла.
"Тому просто зібралися з колегами на форум – обмінялися досвідом і новинами: хто, що і де збирається шукати, - каже археолог Святослав Терський зі Львова. – Пересопниця – надзвичайно цікаве та перспективне місце для розкопок. Давньоруське місто було столицею удільного ранньофеодального князівства, вперше згаданого у літопису 1149-ого року".
"В суботу для глядачів підготували дещо особливе - постановку місцевої історичної легенди. Це весілля княжича Ярослава Галицького з княжною Ольгою Суздальською, - розповідає директор культурно-археологічного центру "Пересопниця" Микола Федоришин. – А упродовж неділі будуть виступи фольк-колективів, екскурсії музеєм та містечко майстрів, де туристи побувають на майстер-класах".
Поблизу місцевої Свято-Миколаївської церкви у день фестивалю також мали показати туристам музей-дзвіницю, але з невідомих причин перенесли відкриття на інший день.
Коментарі