Найстаріша у Європі солеварня розташована у Дрогобичі на Львівщині. Тут уже майже 700 років виготовляють сіль за старовинною технологією.
Учені стверджують, що понад 15 млн років тому на цих землях було море. З початком формування Карпат вода відходила, утворювалися лагуни. Там кристалізувалася сіль.
Пісок та глина фільтрують підземні води, далі сіль розчиняється й утворюється природний розсіл – ропа. Перша писемна згадка про сіль у Дрогобичі датується 1390 роком. Відтоді у місті зʼявився солеварний завод, який зберігся й досьогодні.
Gazeta.ua побувала у Дрогобичі, відвідала найстаріше в Україні підприємство і підготувала фотопідбірку.
Природний розсіл добувають із шахти глибиною 50 м. Після цього ропу відстоюють і виварюють до кристалізації солі. Під час виробництва не використовують хімічні домішки, а технологія вважається цілком екологічною.
Сьогодні "Дрогобицьку сіль" продають на Львівщині. Щомісяця на підприємстві виготовляють понад 50 т "білого золота". Працівники заводу мріють зберегти історичне місце й повернути йому колишню велич.
Про найстарішу солеварню і унікальну технологію виробництва солі читайте у репортажі Gazeta.ua.
Уночі 21 вересня російські окупанти атакували Україну крилатими ракетами. Близько 06:25 ворог завдав трьох ударів по території Дрогобича на Львівщині.
Коментарі