Так званий комітет з держреєстрації та кадастру Криму російської окупаційної влади оформив право власності на колишню резиденцію кримських ханів у Бахчисараї — єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури.
Серед загарбаних цінностей — гаремний корпус, Соколина вежа, Мала Ханська мечеть та ще більше 20 будівель. Про це повідомили російські ЗМІ з посиланням на прес-службу Держкомрегістру окупованого Криму.
У кримських татар вважають, що "націоналізація" — спроба по-тихому знищити безцінний пам`ятник історії та культури кримськотатарського народу, ще й заробити на ньому. Про це заявив Gazeta.ua голова Центрального виконавчого комітету Курултаю Заїр Смєдляєв
— Нова влада думає лише про власну кишеню. Я вже казав, що величезні фінанси виділяють на дороги, але їздити цими "відремонтованими дорогами" неможливо. Заявили про масштабну реставрацію Ханського палацу, але все проходить в закритому режимі. Хоча музей є претендентом на включення до списку об`єктів всесвітньої спадщини і всі зміни мають погоджуватися із експертами ЮНЕСКО.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скіфське золото повернуть в Україну
— Кожна деталь палацу має величезну архітектурну і історичну цінність, - пояснює Заїр Смєдляєв, - а під час "реставрації" її легко витягнути і замість повернути на місце продати на чорному ринку. Щодо "націоналізації" - не думаю, що наступного ж дня нові "власники" знесуть старий палац. Але така поспішність наводить на погані думки. Мабуть, це зроблено, щоб дати додаткову можливість кримським шахраям розтягти і дорогоцінне майно на території комплексу. Так, як колись радянські вожді розтягли картини Ермітажу...
У міністерстві з окупованих територій не змогли прокоментувати ситуацію. Нагадуємо, що РФ виділила на повну реконструкцію Ханського палацу 1,6 млрд рублів (більше 700 млн. грн.). Окупанти обіцяють, що вже на початку 2018 року в оновленій мечеті проводитимуть намаз.
Торік Міністерство культури України заявило протест проти будівельних робіт на території Бахчисарайського заповідника, які можуть зашкодити унікальному пам`ятнику історії і архітектури. Над палацом ХVI століття окупанти планували металевий навіс, а для оновлення Ханської мечеті - розібрати її до фундаменту.
Коментарі