"Гляди, а це що за герой мультфільму? Його ж тут не було", — хлопець показує на скульптуру Самсона, яка стоїть на Контрактовій площі на Подолі.
— Та це Самсона реставрували, але якось невдало, пластмасовий вийшов, — відповідає його супутник, пробує скульптуру на дотик.— Здається, йому підмалювали брови й додали усмішку.
Люди фотографуються біля альтанки з фонтаном і Самсоном.
— Добре, що відновили скульптуру, бо стара вже геть розбита була, штукатурка шматками сипалася. Його не чіпали вже років з десять, — каже "ГПУ" киянка Людмила Сташко, 28 років. — Але мені не дуже подобається, як це вони зробили. У зображеннях Самсона завжди підкреслювали його фізичну міць, а тут образ доброго дядьки, який не роздирає пащеку леву, а грається із ним. Кудись зникли його суворість, шарм. У дитинстві, пригадую, навіть боялася його.
У квітні невідомі вилили на голову Самсону чорну фарбу.
— Реставрували його десь місяць тому. На одній із робочих нарад голова Подільської райради Євген Романенко зауважив, що скульптуру треба оновити, а не лише відмити від чорної фарби, — говорить Олексій Скрибченко, 49 років, директор комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району.— Підштукатурили трохи, пофарбували. Я б не сказав, що від цього він змінився. Просто кольори стали більш насиченими. Киянам і туристам він подобається. Так він більше схожий на оригінал. За його словами, відновлював пам"ятник один із кращих столичних реставраторів Іван Яковенко.
Києвознавець Михайло Кальницький додає, що, на відміну від павільйону, в якому стоїть скульптура, Самсон не є архітектурною пам"яткою, а тому особливої уваги на пофарбований витвір не звертав.
— Це лише бетонна копія, виготовлена на початку 1980-х років. А дерев"яний оригінал кінця XVIII — початку XIХ ст. зберігається в Національному художньому музеї України на вулиці Грушевського, — розповідає Кальницький. — Що краще: пофарбований "мультяшний" чи попередній облізлий вид Самсона — це вже справа смаку. Оскільки він усе одно несправжній, то, чесно кажучи, мені однаково. До того ж за рік-два фарба все одно облізе.
Статуя Самсона з"явилася на Подолі 1749 року. Її створили за проектом архітектора Івана Григоровича-Барського. 1934-го улюблений усіма фонтан розібрали. Кажуть, через непорозуміння. Перед якимось святом один із місцевих начальників проводив інспекцію на Подолі. Побачив купу сміття біля Самсона і наказав "прибрати все". Підлеглі не стали уточнювати наказ і прибрали все — і сміття, і фонтан зі скульптурою.
1981 року скульптуру відтворили з копії, яка нині стоїть у Національному художньому музеї України.
— У середу якраз бачила скульптуру. Це якийсь жах. Тіло занадто яскраве, волосся чорне і брови широкі. Фарби, мабуть, ненатуральні застосовували. Зовсім не схожий на оригінал, — зауважує провідний науковий фахівець музею Ніна Пархоменко, 51 рік.
Коментарі