29-30 січня 1918 року відбувся бій на станції Крути, що у селі Пам'ятне Борзнянського району Чернігівської області. Два новостворені підрозділи з студентів спробували зупинити війська Червоної гвардії, які рвались на Київ. В 6-годинному бою було вбито 260 воїнів, 27 потрапили в полон. Їх розстріляли.
Червоногвардійцям довелось призупинити наступ вздовж залізничної лінії Київ-Бахмач. Війську прийшлося реквізувати селянські вози і наступати по розмоклій дорозі.
Реконструкція бою за Арсенал
О 18:30 На Печерську у Києві пройшла реконструкція бою військ Української Народної Республіки проти більшовиків на заводі "Арсенал". На дійство прийшло подивитись біля 1 тис. киян.
Три десятки акторів відтворили штурм заводу наприкінці січня 1918 року. Імпровізовану барикаду "червоні" зробили з лавок та клумби біля пам'ятника робітникам. Реконструктори у шинелях, з червоними пов'язками на руках. Встановили на барикаді кулемет "Максим". Їм протистоять стрільці у сірих шинелях та синьо-жовтими пов'язками.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Крути - бій за майбутнє" - 100 років тому відбулася історична битва
Бій починається з розвідки барикад. Січові стрільці наступають із-за виходу метрополітену - виглядає ніби вони сюди приїхали на метро. Перестрілка триває 5 хв. Гатять холостими з рушниць та кулеметів. Для фінального штурму стрільці викочують 45-мм гармату та тричі стріляють з неї.
Реконстукція закінчується штиковою атакою на позиції "арсеналівців" та взяттям барикади. Стрільці добивають повсталих та підіймають український прапор.
"Ці події, саме бій за завод "Арсенал", – це один з ланцюжків цієї парадигми, коли 100 років тому Москва розхитувала і так само окуповувала нашу країну – за тим самим сценарієм, що й тепер. Вторглися на територію України, в Києві, надали бойовиків, озброїли їх, під вигаданими гаслами за класову боротьбу вони тут вчинили бійню", – каже координатор Петро Кузик.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА. Битва за завод Арсенал у центрі Києва тривала 4 дні з 16 (29) січня — 22 січня (4 лютого) 1918 року. Повстання проти Центральної Ради організував Київський комітет більшовицької партії, коли війська радянської Росії почали наступ на Київ. У повстанні взяли участь робітники Арсеналу та заводів на Шулявці та Подолі. Бої тривали на вулицях міста, не працював транспорт, електростанція. Повсталих придушили тільки після повернення Гайдамацького кошу Слобідської України та 1-ї сотні куреня січових стрільців на чолі з Симоном Петлюрою.
Після реконструкції більшість людей йде на смолоскипний марш, який організувала партія "Свобода". Люди з палаючими смолоскипами йдуть по вул. Мазепи до площі Слави. Далі спускають на алею героїв Крут до меморіалу. Очолюють колону депутати-"свободівці". Також є прапори "Правого сектору" та "Національного корпусу".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Битви під Крутами: у столиці влаштували смолоскипну ходу
Новий пам'ятник героям Крут
Інший смолоскипний марш влаштували представники "Національного корпусу". Пройшлись від метро Золоті Ворота до Львівській площі, що у Шевченківському районі Києва. Навпроти Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відкрили пам'ятник Героям Крут.
Пам'ятник встановили тут, бо це місце одного з корпусів університету, звідки студентів 100 років тому пішли у бій.
"У нас ідеологічний відділ провів роботу, дізнався з архіву, звідки саме виходили крутяни на бій, саме київська частина. З'ясувалося, що цей навчальний корпус був в районі Львівської площі, не знаю, чи так вона називалася тоді", - каже прес-секретар "Нацкорпусу" Роман Чернишев.
Пам'ятник героям Крут виготовлений у вигляді кам'яного хреста з викарбуваними датами бою.
Протокольні заходи
Вранці у Києві провели офіційні заходи - президент Петро Порошенко із свитою покладав квіти на меморіалі героїв Крут, що на Аскольдовій могилі. Далі прибув до Військового інституту телекомунікацій та інформатизації де виступив з промовою та присвоїв навчальному закладу почесне найменування - "імені героїв Крут".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одному з вузів Києва присвоять звання "імені Героїв Крут"
"Між блискавичним боєм на Чернігівщині та тривалою обороною Донецького аеропорту – відстань аж у 97 років. Але ці події – однієї ваги та, впевнений, що з одного символічного ряду. Ворог - той самий, а кіборги, як і герої Крут, стали взірцево-символічними оборонцями Батьківщини, рівнятися на яких будуть і наступні покоління оборонців Вітчизни", - сказав в промові президент.
Також вдень, о 14:00 в центрі Києва пройшов марш, присвячений пам'яті героїв Крут. Учасники маршу пройшли від метро Арсенальної і до Аскольдової Могили. Їх супроводжував військовий оркестр. Участь в ході взяли курсанти військових навчальних закладів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Полтаві показали, як УНР агітувала молодь на бій під Крутами
Також сьогодні відбулась прем'єра вистави Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка "Балада про Крути".
Понад 1000 людей відвідали урочистості з нагоди 100-річчя бою під Крутами у селі Пам'ятне Борзнянського району Чернігівської області. Представникам військових ліцеїв вручили пам'ятні державні прапори з рук військовослужбовців. Вранці 28 січня з Києва відбув поїзд з учасниками вшанування пам'яті студентів, які загинули в бою під Крутами 29 січня 1918 року.
Президент України Петро Порошенко не зміг взяти участь в урочистостях з нагоди вшанування Героїв Крут у Чернігівській області. Йому заборонили приліт через несприятливі погодні умови.
Коментарі