Минулої п"ятниці о 21.00 біля входу до музею Ханенків (вулиця Терещенківська, 15) вишикувалося до сотні киян.
— Але ж я записувалася за місяць! — переконує організаторів інтелігентна жінка середнього віку. Вона в черзі 316-та, а до музею пропускають групами до 25 осіб.
Дівчина роздає бейджики з написом "екскурсант" першій групі нічних візитерів до музею Ханенків. Охоронці по обидва боки дверей перевіряють бейджики й лише тоді впускають. О 21.00 до музею заходить перша група відвідувачів. Серед них лише журналісти.
Так розпочалась акція "Ніч у музеї", присвячена 70-річчю Шевченківського району.
На вході гід просить усіх вимкнути мобільні. Окреме прохання — до фотографів: ослабити силу спалахів. Бо вартість однієї із застрахованих музейних картин — мільйон євро, каже він. Екскурсію супроводжував керівник Шевченківського району Віктор Пилипишин, 46 років.
— У нашому домі з"явилася електрика, — зустрічає екскурсію чоловік із борідкою, одягнений у чорний сюртук. Поруч із ним — жінка в темно-синій пишній сукні. Актори грають подружжя Богдана й Варвари Ханенків, київських підприємців і меценатів позаминулого століття. Розповідають про особняк, колекцію картин. Гостям видають стилізовані під старовину візитівки Богдана Івановича Ханенка й автоматичні свічки "Філіпс", які вмикаються від помаху руки.
Заради екскурсії в будинку вимкнули основне освітлення. Працюють лише кілька малопотужних лампочок. Піднімаємося старими рипучими дерев"яними сходами на другий поверх. Заходимо до зали. Там — новий сюрприз. "Варвара Ханенко" під супровід струнного оркестру вихваляється скринею з приданим. Акторка несподівано додає, що дім Ханенків славився у XIX ст. серед київських дворів "найкращою системою кондиціонування".
— Колекціонувати мистецтво почав ще молодим. Ми збирали їх у особняку, який збудували 1880 року, — каже "Богдан Ханенко". — У колекції італійського Відродження є поетична "Мадонна з малюком" П"єтро Перуджино. Цей митець був учнем геніального Рафаеля. Найзнаменитіша картина нашої колекції — "Інфанта Маргарита" Дієго Веласкеса. Я купив її в Берліні, на розпродажу однієї величезної колекції.
У сусідньому залі нічні візитери милуються старовинними тканими шпалерами, на яких кілька сцен із "Дон Кіхота" Сервантеса.
— Демони! — раптово вигукує лицар зі списом, який вийшов із потаємної кімнати. "Демонами" він називає нас, нічних гостей музею Ханенків.
— Це не демони, а екскурсія вночі, — пояснює Санчо. — Її організувала Шевченківська райрада. Бачиш — он Віктор Пилипишин, він голова.
— Нічні екскурсії будемо організовувати й надалі. На них хочуть потрапити 20 тисяч киян. Вхід буде платним, бо музею треба заробляти, — говорить голова райради.
Екскурсія тривала півгодини. Окрім музею Ханенків до 30 вересня безкоштовні нічні екскурсії проводитимуть у Національному музеї медицини, історичному, природничому, у заповіднику "Софія Київська", в музях духовних багатств і російського мистецтва. Усі вони розташовані в Шевченківському районі.
Коментарі