![Універсальні твердопаливні котли працюють на дровах всіх порід, гіллі, тирсі, обрізках, соломі, кукурудзинні, пелетах і брикетах. Для оптимального горіння різні види палива змішують](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1049/1049866_1_w_300.jpg?v=0)
У вересні починають готуватися до сезону
— Зекономите взимку не одну тисячу гривень, якщо почнете готуватися до опалювального сезону з вересня, — говорить 57-річний Олександр Турура з міста Жовті Води Кам'янського району на Дніпропетровщині. — Щороку в цьому переконуюся.
Олександр Григорович обігрівав будинок площею 130 "квадратів" газом. П'ять років тому поставив додатково твердопаливний котел, що працює на всьому — дровах, тирсі, пелетах, брикетах, кукурудзинні, соняшниковому лушпинні. Вмикав котли по черзі. Позаторік докупив до системи теплоакумулятор — резервуар об'ємом 1 куб. м для гарячої води.
— Першої зими вмикав "дровника" кілька разів, — каже. — Розігрівав систему, коли в дворі накопичилося багато дров. І в сильні морози, щоб не так газ мотало. Частіше затоплювати не було потреби. Не мав часу гратися з тим "дровником", бо з ранку до ночі був на роботі. Та й газ був доступний. Економія була несуттєва.
Другої зими використовував твердопаливного котла щотижня, на вихідних.
— Так заощадив більше, — продовжує. — Як газ подорожчав і в мене з'явився теплоакумулятор, газового котла майже не вмикаю. Навчився економити на опаленні.
Олександр Турура радить, як економити на опаленні взимку.
— Система має працювати справно, — каже. — Протягом літа-осені тестую її, чищу димар, приточну вентиляцію. Перевіряю герметичність, періодично запускаю котла. Влітку-восени можна запросити налагоджувальника, вони не зайняті. І запчастини купити не в гарячці, а замовити в інтернеті дешевше.
З вересня активно заготовлює паливо.
— Маю спеціально накритого дрівника, — говорить Олександр Григорович. — Складаю туди дрова, порізані гілки із саду, старі дошки. Влітку на пилорамах можна даром набрати обрізків, тирси, обапола. Все це звожу причіпом, ріжу, рубаю, складаю, тирсу розкидаю на горищі хліва, щоб висохла. Так само звожу й рубаю кукурудзиння, соняшникову солому. Влітку можна дешево купити нерізані дрова, бо лісники видаляють хворі дерева. Стягую їх у двір. Комунальники обрізують дерева на узбіччях, теж забираю спиляні тополі.
До початку опалювання Олександр Турура має до 15 кубометрів палива. Стільки витрачає за холодний сезон.
— Усе це порубане, складене, просушене, — розповідає. — Тільки почнуться холоди — сусіди в гарячці бігають, шукають дрова. За КамАз порубаних віддають по 15–20 тисяч, переплачують. У сезон дешевше і не знайдеш. В мене ж все обходиться в копійки.
Радить рубати й сушити всю деревину.
— І складати вперемішку, — каже. — Щоб не топити самим сосновим обаполом, бо дає багато диму. Чи тільки соломою — з неї мало тепла. Сама тирса теж не горить, а тліє. Треба все мішати.
Коментарі