
Конференція керівників держав-переможниць у Другій Світовій війні завершилася 2 серпня 1945-го у Потсдамському палаці Цецилієнгоф. Її рішення стали програмою післявоєнного устрою Європи.
США на конференції представляв президент Гаррі Трумен, Велику Британію - прем'єр-міністр Вінстон Черчилль, згодом Клемент Еттлі, а СРСР - Йосип Сталін.
Передбачалося ввести у дію програму "чотирьох Д" - денацифікації, демілітаризації, демократизації, декартелізації Німеччини. Було узгоджено поділ країни й Берліна на 4 зони окупації. Лідери визнали право постраждалих народів на німецькі репарації - $20 млрд. Також вирішили розділити між собою німецький флот.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сталін обманював Черчилля та Рузвельта - історик
На конференції вирішили і долю деяких територій. СРСР отримував місто Кенігсберг – тепер Калінінград і суміжні території. До Польщі мали перейти території Східної Пруссії і Данциг – тепер Гданськ.
Також передбачалося створення Ради міністрів закордонних справ 5 держав, до якої, окрім союзників, мали увійти Франція і Китай. Було опубліковано декларацію США, Великої Британії і Китаю з вимогою про беззаперечну капітуляцію Японської імперії, яку та відхилила. Підтверджувалися умови вступу СРСР у війну з Японією.
Рішення Потсдамської конференції були підтримані багатьма державами світу. Вона закріпила нове співвідношення сил в Європі, що врешті призведе до Холодної війни.
Конференція представників СРСР, США і Великобританії в Ялті закінчилась 11 лютого 1945 року. Проводили її у Лівадійському палаці. Там зустрілися прем`єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль, президент США Франклін Рузвельт і радянський лідер Йосип Сталін. У ході конференції було підписано "Декларацію про звільнену Європу", яка передбачала право союзників "допомагати" звільненим народам.
Так СРСР отримав вплив на Східну Європу. Його кордон мав проходити по "лінії Керзона" - українські Холмщина, Підляшшя, Лемківщина, Надсяння відходили до Польщі. Також було передбачено створення ООН. Окрім СРСР, до організації мали ввійти Українська та Білоруська РСР.
Коментарі
1