![Загинув дослідник Голодомору](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/1037/1037669_w_300.jpg?v=0)
15 червня 1992 року в ДТП загинув український письменник Володимир Маняк.
Він народився 6 листопада 1934-го в селі Криштопівка Волочиського району Хмельницької області. Закінчив факультет журналістики Львівського університету.
Працював у шахті, на заводі, у пресі, у видавництві "Молодь". 1988 року вийшла друком книжка-меморіал "Вінок безсмертя".
Маняк був одним з організаторів культурно-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса. Очолював організаційний комітет зі створення Асоціації дослідників голодоморів в Україні.
Разом із дружиною Лідією Коваленко-Маняк збирав спогади людей, які пережили Голодомор. Почали це 1987 року.
"У нас постійно гостювали незнайомі люди. Магнітофон крутився без зупину, телефон і пошта працювали з небувалим навантаженням. Люди поспішали повідати страшну правду, яка гнітила їм душу ціле життя. Ті людські сповіді були документами найвищого ґатунку, їхня достовірність була скріплена важкою печаттю рідних могил", - розповідали вони.
Володимир Маняк загинув у ДТП поблизу селища Глеваха Київської області. В автобус, у якому їхав чоловік, врізався "КамАЗ".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виявили поховання жертв Голодомору
За підготування книжки "33-й: голод" Володимиру Маняку 1993 року посмертно присудили Шевченківську премію. За особистий внесок у дослідження голодоморів в Україні, привернення уваги міжнародної спільноти до визнання Голодомору актом геноциду українського народу, активну громадську діяльність щодо вшанування пам'яті жертв трагедії, 2005 року посмертно нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого п'ятого ступеня.
У Музеї Голодомору в Києві створили аудіогід 33 мовами світу. Це рекорд України. Міжнародний проєкт "Аудіогід для кожного" Національний музей Голодомору-геноциду запустив у липні 2019-го. Передбачав переклад тексту оглядової екскурсії 33 мовами світу для розміщення інформації на аудіогідах.
Коментарі