29 грудня 1940 року Лондон зазнав найбільш потужного за весь період Другої Світової війни авіанальоту німецьких бомбардувальніків. Від скинутих на місто запалювальних бомб виникло більше 15 тисяч пожеж, що привело до загибелі 3600 чоловік і руйнації чисельних історичних пам'яток міста, зокрема адміністративного центру міста з будівлями 15-17 століть, восьми церков, збудованих Крістофером Реном; постраждали, але вціліли собор св. Павла, Вестмінстерське аббатство, Букінгемський палац, Палата представників.
В травні-червні 1940 року в Західній Європі єдиною країною, що була в стані протистояти планам Гітлера, залишилась Велика Британія. Британська влада розглядали можливість масованих бомбардувань міста. Ще в 1938 році з'явився секретний розрахунок фахівців, зроблений на замовлення уряду. У ньому прогнозувалося, що в разі початку війни з Німеччиною від бомб загине до півмільйона мирних жителів. По всій країні був введений суворий режим економії. Бомбосховищами для лондонців були станції метро, підвали церков, невелика кількість спеціальних приміщень. Уряд і військове командування мало своїм бомбосховище - "Військовий кабінет", який і понині зберігається як музей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На початку Другої світової британці масово вбивали домашніх тварин
До початку літа 1940 року влада прийняла рішення про евакуацію дітей з великих міст в сільську місцевість. За півтора року з міст було вивезено два мільйони дітей. Маленьких лондонців селили в маєтках, заміських будинках, санаторіях. Багато з них залишалися далеко від Лондона всю війну. Жодне місто світу до Лондона не був метою настільки лютих бомбардувань. Німецький авіаналіт 29 грудня став особливо руйнівним: 15 тисяч локальних пожеж привели до загибелі 3600 лондонців і руйнування чисельних історичних пам'яток.
Незважаючи на всі старання скоротити кількість жертв, за увесь час бомбардувань загинуло більше 43 000 чоловік, більше 51 000 отримали важкі поранення.
Коментарі