Ексклюзиви
Понеділок, 26 квітня 2021 08:31

Влада приховала 10 аварій на Чорнобильській АЕС. Ще одну - не вдалося

Влада приховала 10 аварій на Чорнобильській АЕС. Ще одну - не вдалося
Ліквідатор проводить дозиметричне контрольне вимірювання після вибуху реактора на Чорнобильській АЕС

Протягом 1982-1985 років на Чорнобильській АЕС відбулося десять аварій, 68 разів відмовляло основне обладнання. Це замовчували. Порушення техніки безпеки під час проведення проектних випробувань 26 квітня 1986-го призвело до вибуху.

"Агенти КГБ повідомляли про низьку якість будівельно-монтажних робіт, відсутність належного контролю за дотриманням виробничої безпеки з боку управління будівництва АЕС треста "Кременчукгесбуд", незадовільний відбір, навчання і розстановку персоналу атомної електростанції. Лише в першому півріччі 1977 року виробничих травм на будівництві атомної станції зазнали більше 120 людей. Кагебісти намагалися протидіяти крадіжкам на станції. Влітку 1978 року шукали винних у розукомплектуванні блоку електронно-обчислювальної машини вартістю 120 тисяч карбованців", - розповів Gazeta.ua історик Олег Бажан

Запуск Чорнобильської атомної електростанції у 1974-1975 роках кілька разів відкладали через неполадки. У травні 1975-го до Чорнобиля приїхав міністр енергетики СРСР Петро Непорожній і почав тиснути на начальників, щоб запустили перший блок будь-якою ціною до кінця року. КГБ попередило ЦК КПРС, що це може призвести до надзвичайних наслідків. Лише після цього план скорегували і перенесли початок роботи на грудень 1977-го.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Архіви виклали в мережу фото й документи щодо Чорнобиля

"У березні 1981 року КГБісти обурювалися, що керівництво Чорнобильської АЕС розводить рибу в забрудненому радонуклідами ставку–охолоджувачу та реалізує її населенню через Іванківський рибокомбінат. Коли бачили чергову відсутність реакції, почали здавати неемоційні сухі зведення. Та навіть із них було видно, що з початку будівництва станції, персонал і відповідні контролюючі структури наближали цю катастрофу.

Серйозні наслідки мала аварія на ЧАЕС, що сталася восени 1982 року. Під час пробного пуску реактора 1-го енергоблоку стався розрив технологічного каналу, що призвело до викиду радіоактивних речовин у довкілля в радіусі 5 км. Однак це не зупинило гонитву за високими показниками", - підкреслює дослідник.

Об'єкт перебував у відомстві міністерства енергетики СРСР. Вище керівництво регулярно отримувало звіти про самовільне відхилення від проєкту, прояви "штурмівщини", нехлюйство деяких керівників ЧАЕС. Та конкретних дій влади щодо покращення контролю не було.

"Реактор вибухнув через конструкторські помилки, організацію роботи і низький рівень культури деяких операторів, керівництва та міністерства електрифікації. Чорнобильська трагедія стала яскравим прикладом халатності і недисциплінованості, безвідповідального ставлення до виконання професійних обов'язків", - вважає Олег Бажан.

У всіх районах Києва стартувала виставка "35 років Чорнобильської катастрофи", яка присвячена ролі столиці у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На 10 локаціях міста розмісили п'ять кубів з інформацією та архівними фотографіями боротьби з наслідками трагедії.

"Виставка ілюструє, наскільки сильно катастрофа вплинула на усе життя киян: вода в Дніпрі та Десні на тривалий період стала непридатною для будь-якого використання, а вирощені в області продукти кілька років доводилося ретельно перевіряти на предмет радіаційного забруднення", - зазначила заступниця голови КМДА Марина Хонда.

Зараз ви читаєте новину «Влада приховала 10 аварій на Чорнобильській АЕС. Ще одну - не вдалося». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі