Австро-Угорщина оголосила війну Сербії 28 липня 1914-го. На боці Сербії виступили країни Антанти, Австро-Угорщину підтримала Німеччина. Почалася Перша світова війна. Завершилася вона 11 листопада 1918 року капітуляцією Німеччини.
Формальним приводом до війни стало вбивство спадкоємця австро-угорського престолу. У боснійській столиці Сараєво 19-річний студент Гаврило Принцип 28 червня 1914 року убив спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердинанда і його дружину. Перша куля смертельно поранила ерцгерцога, друга влучила в живіт його дружині Софії.
23 липня Австро-Угорщина звинуватила в організації вбивства Сербію. Вимагала допустити свою поліцію на територію країни. Сербський уряд не погодився на ультиматум і оголосив військову мобілізацію. Через 3 дні набір до армії розпочала й Австро-Угорщина. 28 липня Сербії оголосили війну. Протягом тижня у конфлікт втрутилися Росія, Франція, Німеччина і Бельгія, за ними - решта європейських країн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Першій світовій війні воювали 2 млн американців
Значна територія України опинилася в прифронтовій смузі, а в Королівстві Галичини та Володимирії, Герцогстві Буковина, Прикарпатті розгорнулися бойові дії. Україна стала центром територіальних зазіхань з боку Російської та Австро-Угорської імперій. Війна негативно вплинула на господарство України, скоротилось промислове виробництво, частина території постраждала від бойових дій. Результатом стало наростання економічної кризи та соціального невдоволення.
Країни-учасниці втратили більше 10 млн убитими солдатів, близько 12 млн убитими мирних жителів, близько 55 млн було поранено. Припинили своє існування 4 імперії: Російська, Австро-Угорська, Османська і Німецька.
6 квітня 1917 року США формально вступили у Першу світову війну. Через 2 дні після того, як Сенат США 82 голосами проти 6-ти підтримав рішення президента Вудро Вільсона оголосити війну Німеччині, палата представників висловилась за це саме рішення 373 проти 50 голосів. Конгрес офіційно оголосив війну Німецькій імперії.
Коментарі