Ексклюзиви
четвер, 25 червня 2015 15:10

Вчені розшифрували графіті, яким понад 1500 років

Дослідники відкрили і розшифрували сотні графіті - малюнків і слів, видряпаних в стародавньому місті Афродісіас. Малюнки міщан показують, яким було життя понад півтори тисячі років тому.

Графіті зачіпають багато аспектів міського життя, в тому числі, гладіаторські бої, перегони на колісницях і релігійне суперництво. Вони датуються римським та ранньовізантійським часом. "Сотні графіті, продряпані або вирізані на камені, збереглися в Афродісіасі. Це більше, ніж у більшості інших міст Римського Сходу", - розповів Ангелос Ханіотіс (Angelos Chaniotis), професор з Інституту перспективних досліджень (Нью-Джерсі, США) під час нещодавньої лекції в Королівському музеї Онтаріо (Канада).

Автор: www.nkj.ru/Nicholas Quiring
 

"Графіті - це плід моментів, часто - породження ночі, продряпані людьми веселими, збудженими, схвильованими, можливо, п'яними. Ось чому їх так складно інтерпретувати", - пояснив професор. Однак саме тому графіті і дуже цінні. "Дуже часто це записи голосів і почуттів в камені", - вважає Ангелос Ханіотіс.

Графіті часто мають "статевий" характер. Так, одна з ділянок міської стіни вкрита безліччю малюнків чоловічих репродуктивних органів, різних розмірів і форм.

Серед малюнків в Афродісіасі - безліч зображень гладіаторів. Хоча місто і було частиною Римської імперії, його жителі говорили в основному давньогрецькою мовою. Графіті є доказом того, що грекомовні городяни сприйняли цей типово римський спосіб розваги.

Одні з найцікавіших графіті, що зображають гладіаторів, були знайдені на міському стадіоні, де проходили бої. Малюнки показують бої між ретіарієм (гладіатором з тризубом і сіткою) і секутором (з мечем і щитом). Одна сцена зображує ретіарія-переможця, який тримає тризубець над своєю головою, вказуючи на пораненого секутора. Поруч знаходиться інша сцена: секутор переслідує ретіарія, який тікає. Ще одне графіто показує бій між цими гладіаторами і суддю. "Ймовірно, глядач замалював сцени, які побачив на арені", - зазначив професор.

Ще один популярний в Афродісіас сюжет графіті - "гонки" колісниць. Судячи з малюнків, в місті було три колісничні "клуби". Любителі таких змагань часто вирізали графіті на території південного міського ринку, частиною якого був парк з басейном і портиками. У числі написів - хвалькуваті повідомлення після перемоги "клубу" і стогони після поразки.

Графіті було одним із способів вираження релігійних почуттів. Так, на статуї чиновника, що дотримується язичницького світогляду, якийсь християнин написав абревіатуру, яка означає: "Марія народила Ісуса". Таким чином мішанин ніби вступив у суперечку з чиновником.

Більшість графіті датується періодом між 350 і 500 роками н.е. Їхня кількість зменшилася приблизно в той же час, коли Юстиніан став імператором Візантії (527 р н.е.). Під час свого правління він обмежив або заборонив язичницькі і іудейські ритуали. Афродісіас, який був названий на честь богині любові, перейменували в Стаурополіс. Язичницькі та іудейські зображення, у тому числі деякі графіті, були знищені.

Зараз ви читаєте новину «Вчені розшифрували графіті, яким понад 1500 років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути