У каталозі Державного історичного музею в Москві археолог Тимур Бобровський знайшов десятки предметів з Києво-Печерського музею-заповідника.
Їх 1930-х років вивезли більшовики і відтоді експонати вважали безповоротно втраченими, повідомив археолог на сторінці у Facebook.
Хранитель фондів Києво-Печерського заповідника Григорій Полюшко 2001 року видав монографію "Втрачені скарби лаврського музею" з каталогом дорогоцінних речей, які радянська влада передала з фондів музею в Державне сховище цінностей СРСР.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Чорні копачі" знайшли архівні документи УПА
Переважно це були богослужбові предмети, реквізовані 1920-х рр. з ризниць Софійського та Успенського соборів Києва, перетворених на музеї з приходом рад. У Держсховище цінні речі вилучали під приводом "надійного зберігання". На початку 1940-х рр. більшість із них зникла в надрах державних банківських установ.
Згідно з висновками Полюшка, мінімум 11 предметів у підсумку виявилися в Державному історичному музеї в Москві. Водночас там заявили, що "облікова документація не містить інформації про надходження експонатів з Києво-Печерської лаври".
Бобровський повідомив, що він вирішив порівняти фотографії з "каталогу Полюшка" з каталогом на сайті ДІМ.
"І тут почалося... Зі 119 предметів, зазначених у каталозі за даними 1930-х рр., мені серед матеріалів цього сайту вдалося ідентифікувати 57 "київських" речей, з яких щонайменше чотири десятки вважалися втраченими назавжди. І це я переглянув тільки частину оцифрованої колекції", - написав археолог.
У Дніпрі на руїнах старовинної церкви археологи знайшли предмети кінця ХІХ ст. Розкопки проходять у Севастопольскому парку на місці Лазаревської церкви. Дослідники відкрили фундамент церкви, що складається з гранітних блоків та глиняної цегли.
Коментарі