24 січня 1861 року в Петербурзі вийшов перший номер українського щомісячного науково-літературного журналу "Основа".
Редактором журналу був Василь Білозерський. У публікації "Основи" брали участь Пантелеймон Куліш, Микола Костомаров та інші.
У часописі друкувалися твори художньої літератури, праці з історії, бібліографії, документи, спогади, літературна критика і публіцистика, рецензії, подорожні нотатки. У ньому вперше опублікували багато творів Тараса Шевченка, Леоніда Глібова, Степана Руданського, Пантелеймона Куліша, історичні праці Миколи Костомарова. Костомаров писав у своїх статтях про окремішність українців від росіян та поляків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Редактором найбільшої української газети став гімназист
"Основу" уважно читали російські жандарми. Вони вважали, що журнал піднімав національну свідомість українців та міг підбурити їх до повстання проти влади.
Наступного року журнал закрили. Це сталося через те, що люди побоювалися передплачувати часопис чи жертвувати на нього в умовах антиукраїнської державної політики.
15 січня 1776 року почав виходити часопис Gazette de Leopol – "Львівська газета". Вона стала першим періодичним виданням на території України. Газету друкували у Львові.
Коментарі