У німецькому Профені, під Лейпцигом, виявлено один з найдавніших гаманців в світі. Розкопки проводили на місці, де в 2015 році з'явиться вугільна шахта.
На розкопках могили, що відноситься до 2500-2200 років до н. е., археологам попалося більше сотні собачих зубів, розташованих дуже близько один до одного. Сюзанна Фрідріх з археологічного управління землі Саксонія-Анхальт вважає, що вони були прикріплені до тканини або шкірі, яка з часом стліла. А те, що всі зуби орієнтовані однаково, наводить на думку про клапан сумочки.
На площі 100 га також знайдені сліди поселень кам'яного і бронзового століть, понад триста поховань, сотні кам'яних знарядь, наконечники списів, керамічні судини, кістяні ґудзики і бурштинові намиста. Крім того, тисячі знахідок відносяться до пізніших періодів, у тому числі могила жінки середини I століття до н. е. із золотими прикрасами, які важать 0,5 кг.
"Радікюль" виділяється навіть на фоні такого багатого улову", - говорить пані Фрідріх.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До набору полювання на вампірів входила паста з часнику
Вперше археологи можуть продемонструвати прямий натяк на існування чогось на кшталт первісних сумок, до того ж декоративних.
Самі по собі собачі зуби дуже часто зустрічаються в похованнях Північної і Центральної Європи. Їхня кількість свідчить про те, що собаки в давнину були не тільки друзями людини, а й різновидом домашньої худоби. На одну тільки цю "сумочку" пішли зуби з десятків тварин.
Фрідріх нагадала і про інше похованні кам'яного віку, в якому були виявлені зуби собак і вовків, а також мушлі. Розташування артефактів змусило археологів припустити, що труп був накритий чимось на зразок савана, декорованого цими предметами.
Але частіше собачі зуби зустрічаються в прикрасах для волосся і намистах, які носили не тільки жінки, а й чоловіки.
Коментарі
1